REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Instalacje domowe po powodzi

Joanna Orzechowska

REKLAMA

REKLAMA

Jak chronić instalacje: elektryczną, gazową, grzewczą, kanalizacyjną i telefoniczną przed i po powodzi? Z kim należy się skontaktować przed uruchomieniem poszczególnych instalacji? Pamiętajmy, że po powodzi nie powinniśmy korzystać z żadnych instalacji, zanim nie sprawdzą ich specjaliści.

Instalacja elektryczna

Jeżeli otrzymamy informację o zagrożeniu powodziowym, musimy wyłączyć zasilanie w swoim domu. Po opadnięciu wody, obowiązek sprawdzenia przyłącza i przywrócenia zasilania należy do lokalnych zakładów energetycznych, które wysyłają w tym celu do zalanych miejscowości swoje ekipy. Do powinności właściciela domu należy sprawdzenie instalacji wewnętrznej przed jej uruchomieniem. Ze względów bezpieczeństwa najlepiej, jeżeli dokona tego uprawniony elektryk, ale samodzielnie możemy wykonać niektóre prace:
• wykręcenie żarówek z opraw oświetleniowych, odłączenie żyrandoli, kinkietów, rozmontowanie ich i dokładne oczyszczenie,
• demontaż gniazd, włączników, puszek instalacyjnych, oczyszczenie ich, zdezynfekowanie oraz osuszenie,
• wykręcenie bezpieczników z szafek bezpiecznikowych; w przypadku, gdy uległy zanurzeniu konieczna jest ich wymiana.

REKLAMA

Oczyszczona instalacja musi zostać skontrolowana. Dopiero wtedy można włączyć prąd w budynku.

W przypadku, gdy instalacja w budynku była stara, wykonana z przewodów aluminiowych, dobrze jest ją wymienić na miedzianą, zwłaszcza jeżeli zachodzi potrzeba skucia tynków.

Jeżeli z powodu zbyt złego stanu instalacji zasilanie nie może być przywrócone, należy doprowadzić do domu zasilanie prowizoryczne. Miejsce, z którego możemy dokonać przyłączenia, wskaże nam zakład energetyczny. Należy pamiętać, że przyłączane przewody należy chronić przed kontaktem z zawilgoconymi powierzchniami i wodą.

Zobacz także: Instalacje elektryczne - Porady

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Instalacja gazowa i centralnego ogrzewania

REKLAMA

Nie można uruchamiać żadnych urządzeń gazowych zanim szczelność i ogólny stan instalacji domowej oraz przyłącza nie zostanie sprawdzony przez uprawnionych pracowników gazowni. Nieodzowna jest również kontrola drożności i ciągu kominów oraz kanałów wentylacyjnych przez mistrza kominiarskiego.

Instalacje oraz urządzenia grzewcze (zwłaszcza kotły i grzejniki gromadzą osady, muł) po zalaniu wymagają gruntownego oczyszczenia, dezynfekcji i osuszenia. Kocioł grzewczy musi być sprawdzony przez autoryzowany serwis producenta – serwisant powinien oczyścić jego wnętrze, sprawdzić palnik i automatykę. Najczęściej konieczna staje się wymiana sterowania elektronicznego. Serwisować należy również zasobnik ciepłej wody użytkowej.

Zobacz także:  Instalacje gazowe - Porady

Kanalizacja

- Jeżeli miejscowość jest skanalizowana, przywrócenie normalnego funkcjonowania należy do służb komunalnych,
- Jeśli korzystamy z szamba, musimy, po wznowieniu pracy centralnych oczyszczalni ścieków, opróżnić zbiornik i sprawdzić jego szczelność, po czym możemy go normalnie eksploatować,
- Jeżeli korzystamy z przydomowej oczyszczalni ścieków, to możemy być pewni, że po powodzi jest zamulona, a drenaż rozsączający nie działa. Trzeba powierzchniowo oczyścić instalację; eksploatować ją możemy dopiero, gdy woda gruntowa ustabilizuje się na poziomie około 1,5 m poniżej poziomu posadowienia drenów rozsączających. Jeśli dreny są wciąż zalane, trzeba wsypać przez przewody odpowietrzające zwiększoną ilość biopreparatów, które wraz z opadającą wodą udrożnią zalane przewody. Dopóki niemożliwe jest zamówienie samochodu asenizacyjnego (opróżnienie szamba) lub do momentu, gdy woda gruntowa odsłoni drenaż podziemny, korzystać należy z ustępu, w którym nieczystości są przerabiane przez bakterie glebowe na humus.

Zobacz także: Instalacje wodne i kanalizacyjne - Porady

Instalacja telefoniczna

Jeżeli została zalana przez powódź, najlepiej, przed położeniem nowych tynków, wymienić wszystkie kable, ponieważ wilgoć będzie powodować korozję przewodów i zakłócenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA