| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Style > Jak zaaranżować wnętrze antykami?

Jak zaaranżować wnętrze antykami?

Antyki we wnętrzu to nie lada wyzwanie. Powiedzmy sobie szczerze, nasze M4 nie zmieni się w barokowy czy renesansowy pałac pełen antyków. Zatem jeśli nawet wydamy duże pieniądze na zakup oryginalnych mebli, obrazów czy rzeźb efekt będzie mizerny.

Aranżowanie wnętrza antykami jest prostsze, jeśli w chwili zakupu jesteśmy już właścicielami małego zameczku na Dolnym Śląsku lub pięknej XIX–to wiecznej kamienicy.

Co robić jeśli jednak, co bardziej prawdopodobne jesteśmy po prostu miłośnikami antyków i chcemy posiadać w naszym mieszkaniu secesyjną komodę czy biurko w stylu Art Deco i zastanawiamy się czy takie meble będą pasowały do mieszkania o nowoczesnej architekturze. Co robić? Zrezygnować z marzeń o posiadaniu antyków we wnętrzu?

Zobacz także: Jak połączyć nowoczesne przedmioty z antykami?

Jedno jest pewne – zawsze warto posłuchać dobrej rady, która w tym wypadku brzmi tak… Na pewno nie polecamy robienia muzeum w mieszkaniu i kupowania kilkunastu mebli,każdego w innym stylu i umieszczanie ich wszystkich w jednym pomieszczeniu.

Nowoczesne wnętrze może wiele zyskać dzięki wprowadzeniu jakiegoś antycznego przedmiotu, który stanie się głównym punktem w aranżacji naszego wnętrza. Jest tylko jeden warunek, jeśli się na to decydujemy, to powinien być przedmiot dobrej klasy.

Jeśli już staliśmy się posiadaczami naszego wymarzonego antyku to musimy zmierzyć się z problemem odpowiedniej aranżacji i wyeksponowania go. Załóżmy, że udało nam się w końcu znaleźć wymarzoną barokową komodę i co dalej? Podstawą będzie znalezienie dla niej odpowiedniego „towarzystwa”. Możemy założyć, że nie będzie nim odziedziczony komplet mebli z lat 70–tych. O ile nie jesteśmy w stanie zapewnić jej neutralnego tła i odpowiedniego oświetlenia możemy pójść na mały kompromis… nasz mebel będzie czuł się tym lepiej, im mniejszą konkurencję stworzymy tuż obok, a taką mogą być proste, podstawowe formy nowoczesnych mebli wykonane ze stali ,szkła lub z gładkiego MDF–u itp. Przy okazji drobna, choć niezwykle istotna porada – antyczne meble bardzo nie lubią naszych przegrzanych i przesuszonych mieszkań – o ile nie jesteśmy w stanie w ogóle zrezygnować dla nich z ogrzewania to starajmy się , aby stały jak najdalej od kaloryfera. Będą nas za to lubiły.

Zobacz także: Jak urządzić wnętrze w stylu eklektycznym?

Reasumując, stwórzmy komodzie odpowiednią „scenę” i oświetlenie, a ona sama odegra główną rolę we wnętrzu.

Oczywiście nie wykluczamy posiadania większej ilości antyków ani też nie odradzamy stwarzania kolekcji , to bardzo godne polecenia zajęcie, mogące poza niewątpliwą przyjemnością przebywania wśród pięknych przedmiotów przynieść z czasem konkretne zyski. Zawsze jednak w takim przypadku powinniśmy pamiętać o tzw. kluczu, czyli o jasnym określeniu profilu naszego zbioru. Z doświadczenia wiemy, że nie jest to proste, szczególnie na początku kolekcjonerskiego szlaku, ale może zaoszczędzić rozterek związanych z reorganizacją kolekcji. Warte polecenia jest też zwrócenie się po poradę przed ewentualnym zakupem do osoby mającej rozeznanie w rynku antycznym. W tym przypadku przeznaczając procentowo niewielką kwotę w stosunku do ceny przedmiotu zyskujemy pewność, że nasz wymarzony przedmiot został kupiony za dobrą cenę, że pochodzi z bezpiecznego źródła i w końcu, że w ogóle jest oryginalny… ale to temat na osobny artykuł .

Zobacz także: Kredens – mebel z duszą. Jak zastosować go w kuchni?

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Misa z miedzi, pokryta piękną oryginalną patyną - antyk z XIX wieku.
Misa z miedzi, pokryta piękną oryginalną patyną - antyk z XIX wieku.

Złocona ramka barokowa z XVIII wieku, z herbem biskupim.
Złocona ramka barokowa z XVIII wieku, z herbem biskupim.

Naczynie fajansowe z dekoracją pełnoplastyczną na pokrywie i dekoracją malarską z warsztatu Moustier - francuski antyk z XIX wieku.
Naczynie fajansowe z dekoracją pełnoplastyczną na pokrywie i dekoracją malarską z warsztatu Moustier - francuski antyk z XIX wieku.

Rzeźba barokowa z drewna.
Rzeźba barokowa z drewna.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »