| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Style > Jak ograniczyć hałas w domu?

Jak ograniczyć hałas w domu?

Jakie mogą być źródła hałasu w domu i jak je ograniczyć skutki? Jak wybrać odpowiednie materiały wykończeniowe, jak właściwe ustawić sprzęty, żeby ograniczyć hałas w domu?

W przestrzeni domu są pomieszczenia, w których jest większe natężenie hałasu, np. w kuchni, w łazience i w przedpokoju, tam jednak większe natężenie hałasu i występujący pogłos nie przeszkadza nam w codziennym użytkowaniu. W innych gdzie śpimy, odpoczywamy czy pracujemy - najcichsze dźwięki utrudniają nam skupienie, koncentrację lub odpoczynek.

Stałymi źródłami emisji hałasu w domu jest kotłownia, system wentylacyjny, centralne ogrzewanie i kanalizacja. Hałas poprzez instalacje rozchodzi się do wszystkich pomieszczeń w domu. Bardzo niekorzystne są niskotonowe dźwięki, dudnienia wentylatorów, szum wody, czy buczenie palników pieca gazowego. Nie muszą być one wcale głośne, aby spędzać nam sen z powiek i powodować rozdrażnienie. Źródła hałasu można redukować poprzez stosowanie różnego rodzaju obudów czy tłumików hałasu i drgań.

Zobacz także: Dom przyjazny akustycznie

Hałas możemy podzielić na 3 kategorie:

  • Przenoszony przez konstrukcje budynku, eliminacja na etapie budowy poprzez odseparowanie źródła hałasu od konstrukcji, doraźnie przez stosowanie okładzin dywanowych lub podłogi pływającej z izolacją akustyczną.
  • Hałas przenoszony poprzez instalacje, zazwyczaj jego przyczyną jest brak staranności wykonania, brak przekładek z gumy czy filcu miedzy ścianą a rurą, źle zaizolowane przejścia przez ściany. 
  • Hałas jako bezpośrednie wrażenie słuchowe – eliminacja przez stosowanie odpowiednich okładzin ścian, budowę przegród o większej izolacyjności akustycznej. Najczęściej dodatkowa izolacja w postaci materiałów porowatych lub włóknistych, mocowane do ściany i przykryte płytą kartonowo gipsową i korkiem.

Wyposażając dom w urządzenia należy stosować te, które emitują jak najmniej hałasu, a infrastruktura techniczna budynku powinna być wyposażona w elementy eliminujące przenoszenie hałasów lub powstawanie nowych.

Zobacz także: Kino domowe - akustyka wnętrza

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jakie mogą być źródła hałasu w domu i jak ograniczyć skutki tego hałasu? Jak wybrać odpowiednie materiały wykończeniowe, jak właściwe ustawić sprzęty?
Jakie mogą być źródła hałasu w domu i jak ograniczyć skutki tego hałasu? Jak wybrać odpowiednie materiały wykończeniowe, jak właściwe ustawić sprzęty?

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »