| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Pomieszczenia gospodarcze > Miejsce do przechowywania, czyli schowki, półki i szafy

Miejsce do przechowywania, czyli schowki, półki i szafy

Miejsce do przechowywania powinno zostać uwzględnione już na etapie projektowym. Myśląc o dobrze zagospodarowanej przestrzeni we wnętrzu domu czy mieszkania wyobrażamy sobie zwykle piękne pokoje, przestronne sypialnie, obszerne hole czy pokoje kąpielowe a marginalizujemy te „nieciekawe” przestrzenie na składowanie.

Na przechowywanie można wykorzystać każde cofnięcie w murze, każdą wnękę wynikającą z konstrukcji budynku. Rozmaite, wbudowane w ścianę szafy i schowki są niemal obowiązkowym elementem współczesnych wnętrz, w których meble występują w minimalnej ilości, a wszystkie sprzęty są ukryte. Zabudowanie kącików pozwala uporządkować linię ścian i jest tańszym rozwiązaniem niż zakup drogich, dopasowanych do wystroju mieszkania mebli.

Najwygodniej mieszka się w takim domu czy mieszkaniu, w którym w różnych punktach rozmieszczone są składziki, garderoby i podręczne magazyny, czyli pomieszczenia, do którego można wejść. Tam, gdzie brak na nie miejsca są one zastąpione szafami czy schowkami. W dobrym projekcie pomieszczenia do składowania są odpowiednio rozmieszczone w przestrzeni wnętrza, a ich wielkość dopasowana jest do pełnionej funkcji. Na przykład wygodna garderoba czy szafa musi znajdować się przy sypialni, a miejsce na składowanie brudnej bielizny niedaleko pralki. Najbliżej głównego wejścia do domu czy mieszkania potrzebne jest miejsce na odłożenie ubrań wierzchnich i butów. W kuchni i jej pobliżu przechowujemy sprzęty służące do przygotowywania i spożywania posiłków, a także produkty spożywcze. Ważne jest to, żeby w kuchni była dostateczna ilość miejsca na szafki kuchenne. Schowek na jedzenie nie musi być tak duży jak pomieszczenia na odzież, w których trzeba zachować miejsce na swobodne poruszanie się. Tutaj wystarczy, by można było stanąć w progu i sięgnąć po wybrany produkt. W mniejszych mieszkaniach funkcję spiżarni może pełnić szafka stojąca w kuchni. Hermetycznie zamknięte zapasy produktów żywnościowych, po które sięgamy od czasu do czasu, można również przechowywać w schowku gospodarczym. Otoczenie stołu w jadalni to najwygodniejsze miejsce do przechowywania bielizny stołowej, wazonów, zastawy i nakryć stołowych. W jego pobliżu ustawiamy zatem kredens lub szafki, witryny czy wydrążamy wnęki w ścianach.

Zobacz także: Podłoga w domowej siłowni

Pokój dzienny to najlepsze miejsce do przechowywania książek, płyt, kolekcji i zbiorów. Warto więc wyznaczyć właśnie w tej części domu miejsce na bibliotekę, szafki na płyty czy regały na nasze zbiory. To bardzo ważne, żeby przed ostateczną decyzją o projekcie wnętrz pomyśleć o takim miejscu.

Zobacz także: Jak praktycznie urządzić spiżarnię?

W łazience zazwyczaj wystarczają niewielkie szafki na kosmetyki i ręczniki. Dobra aranżacja tej przestrzeni to bardzo ważna sprawa. Należy bowiem wygodnie i funkcjonalnie zmieścić wszystkie potrzebne meble i pogodzić je z rozmieszczeniem urządzeń sanitarnych.

Pamiętajmy zatem, że oprócz planowania naszych pięknych pomieszczeń reprezentacyjnych w domu czy mieszkaniu niemniej ważne jest mądre zaplanowanie miejsc do przechowywania zarówno ubrań, jak i środków spożywczych i chemicznych czy wreszcie naszych zbiorów. Przy każdej takiej powierzchni należy przemyśleć jej zagospodarowanie, układ półek i schowków oraz uwzględnić przestrzeń potrzebną do otwarcia drzwi i swobodne sięganie po znajdujące się tam przedmioty.

Zobacz także: Jak urządzić pralnię i suszarnię w domu?

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grupa ECDP

Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK