| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Kolory i wzory > Kolor we wnętrzu

Kolor we wnętrzu

Decydując się na określony kolor w pomieszczeniu należy zastanowić się, jakie wywołuje on skojarzenia, które mogą wpływać na samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu. Kolor jest, bowiem, postrzegany szybciej niż faktury i kształty, może wywoływać nastroje smutku lub radości, wpływać uspokajająco, melancholijnie czy też pobudzać do działania.

Warto przeanalizować jak najszerszą paletę barw, zastanawiając się nad tym, jakie reakcje wywołują w nas poszczególne kolory i ich zestawienia.

Zobacz także: Barwy zgodne z temperamentem

Kolory w dobrym świetle

Rozmieszczając płaszczyzny barwne we wnętrzu pracujemy również ze światłem, które łączy częstotliwości wszystkich barw. Jakość światła w pomieszczeniu jest wypadkową wielu czynników. Duże znaczenie ma orientacja budynku, ilość okien, ich wielkość i oprawa, a także rozmieszczenie oświetlenia, kolor i moc źródeł światła. Za pomocą barwy można tworzyć złudzenie zmiany wielkości wnętrza. Kładąc na ścianach jasne kolory, które pochłaniają więcej światła niż ciemne, uzyskujemy optycznie większą przestrzeń, co może być korzystne w pomieszczeniach o niewielkim metrażu. Barwy ciemniejsze, bardziej nasycone, sprzyjają tworzeniu intymnej atmosfery. Stosując dyskretne dekoracyjne oświetlenie wzmacniamy intensywność barwy, potęgując jej oddziaływanie.

Zobacz także: Jak urządzić salon w kolorach: białym, szarym i żółtym?

Ilość światła słonecznego uzależniona od położenia na kuli ziemskiej, wpływa na tendencje kolorystyczne występujące na różnych szerokościach geograficznych. Czyste mocne barwy, zestawiane na zasadzie kontrastu, są charakterystyczne dla wnętrz śródziemnomorskich, gdzie ich urok wydobywa intensywny słoneczny blask. W strefach bardzo gorących, równikowych, często stosuje się zestawienia barw przepalonych słońcem. Ogniste czerwienie, brązy, beże, odcienie tropikalnej zieleni wypływają z otaczającej natury. W krajach, gdzie panuje chłodny klimat i działa łagodne światło słoneczne, bardzo dobrze prezentują się subtelne kolory we wnętrzach, monochromatyczne kompozycje działają delikatną różnicą tonów, światło powoduje, że odnajdujemy każdy odcień.

Data publikacji:

Autor:

www.kingasliwa.pl

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Decydując się na określona barwę w pomieszczeniu należy zastanowić się, jakie wywołuje ona skojarzenia, które mogą wpływać na samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu.
Decydując się na określona barwę w pomieszczeniu należy zastanowić się, jakie wywołuje ona skojarzenia, które mogą wpływać na samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK