| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Kolory i wzory > Wpływ kolorów na nasze samopoczucie

Wpływ kolorów na nasze samopoczucie

Otaczający nas świat tętni pełną gamą kolorów. Odczuwanie kolorów jest dla nas tak oczywiste i powszednie, że zazwyczaj nie przywiązujemy do tego większej wagi. Jednak podświadomie reagujemy na ich barwę i intensywność.

Większość naukowców twierdzi nawet, że jesteśmy osobniczo uwrażliwieni na percepcję niektórych barw, co ich zdaniem, pośrednio ma wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Zatem istota odczuwania kolorów wykracza daleko poza jego ogólnie przyjmowaną wartość estetyczną. Zazwyczaj nie uświadamiamy sobie jednak jego wpływu na nasze codzienne życie i zdrowie. Skądinąd wiadomo, że podświadomie preferujemy pewne kolory naszego ubioru, kolorystyki wnętrz i otoczenia, nie uświadamiając sobie ich wpływu na nasze zdrowie i samopoczucie. W rzeczywistości cały czas podświadomie rozpoznajemy działanie poszczególnych kolorów i trafnie przypisujemy im pewne właściwości. Dowody na to z łatwością odnajdujemy w naszym języku, np.: kiedy mówimy, że robi nam się czarno przed oczami, że mamy czarny humor, wspominamy złote chwile z przeszłości lub widzimy przez różowe okulary itp.

Zobacz także: Designerskie sztućce: letnie inspiracje

I choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, nasze zmysły odbierają barwy bardzo intensywnie, a my reagujemy na nie złym lub dobrym samopoczuciem, zadowoleniem czy niechęcią. Dlaczego tak się dzieje? Barwy oprócz wrażeń estetycznych wpływają na nasze doznania psychiczne (radość , smutek), fizyczne (ciepło, zimno, lekkość, ciężar), a nawet fizjologiczne: takie jak wrażenia smakowe czy zapachowe (np. kolor żółty, który kojarzy się z dojrzałym owocem).

Zobacz także: Kolor i odcień podczas łączenia w schemacie wnętrza

Zadbajmy zatem o to, aby kolory naszych pomieszczeń, były najbardziej właściwe dla naszej wrażliwości, bo ich wybór może mieć duży wpływ na nasze samopoczucie, a nawet na zdrowie.

Kolor pomieszczenia powinien być dobrany indywidualnie dla każdej osoby uwzględniając jej cechy charakteru, psychiki i ogólnego stanu zdrowia. Każde pomieszczenie, w zależności od jego przeznaczenia, powinno mieć odpowiednio dobraną  kolorystykę ścian i przedmiotów stanowiących jego wyposażenie.

Warto zatem poznać podstawy oddziaływania na nas poszczególnych barw, tak by sprawić, że w zaprojektowanych pomieszczeniach będziemy czuć się dobrze i komfortowo.

reklama

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Otaczający nas świat tętni pełną gamą kolorów. Odczuwanie kolorów jest dla nas tak oczywiste i powszednie, że zazwyczaj nie przywiązujemy do tego większej wagi. Fot. zdjęcia z archiwum producenta
Otaczający nas świat tętni pełną gamą kolorów. Odczuwanie kolorów jest dla nas tak oczywiste i powszednie, że zazwyczaj nie przywiązujemy do tego większej wagi. Fot. zdjęcia z archiwum producenta

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Smaga Jaroszyński Spółka Adwokacka sp. j.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »