| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Feng shui > Pomieszczenia wielofunkcyjne – czyli jak pogodzić wszystkie funkcje w kawalerce

Pomieszczenia wielofunkcyjne – czyli jak pogodzić wszystkie funkcje w kawalerce

Pogodzenie wielu funkcji w kawalerce zaaranżowanej zgodnie z zasadami feng shui nie jest proste. Jednak nie zawsze mamy możliwość zamieszkania w większym mieszkaniu, dlatego warto spróbować stworzyć przyjazną przestrzeń w kawalerce. W pomieszczeniach wielofunkcyjnych dobrze jest wydzielić strefy, robimy to za pomocą kolorów i mebli.

Odpowiednia kolorystyka w pomieszczeniach wielofunkcyjnych to zaledwie jeden z elementów odpowiedzialnych za uzyskanie zamierzonego efektu. Dlatego też, oprócz kolorów uzupełniających lub wspomagających osiągnięcie zamierzonego celu, proponuję odpowiednie ustawienie mebli, a jednocześnie przypominam, że usytuowanie pokoju względem całego mieszkania, również ma ogromny wpływ na sugerowane zmiany, o ile nie decydujący.

Fot. Fotolia

Przede wszystkim na początek należy ustalić cechy astrologiczne, właściciela kawalerki (czasem może to być wynajmowany pokój), które są podstawową informacją o energiach i ich wzajemnych powiązaniach. Liczba Qua, zwierzę horoskopu chińskiego i element związany z rokiem urodzenia. Z wzajemnych relacji żywiołów wynika, czy układ jest harmonijny, czy wymaga tzw. „uzupełnienia”.

Zobacz także: Gdzie powiesić lustro według feng shui?

Jeśli chodzi o kolory korzystne dla pokoju (rejonu) przeznaczonego do uczenia się, a co za tym idzie wspomagające koncentrację, zrozumienie treści, chęć do nauki są to:

żółty, kremowy, pomarańczowy, brązowy (element Ziemi)

niebieski i jego odcienie, turkusowy (element Wody)

Powyższe kolory powinny być zastosowane w tonacji pastelowej, połączone być może za pomocą linii falistej, tak by nie rozpraszały uwagi, a stanowiły harmonijne i spokojne tło.

Odnośnie ustawienia biurka – można wykorzystać informacje wynikające z liczby Qua, która określa korzystne kierunki, ale jeśli logika zagospodarowania przestrzeni na to nie pozwala należy wybrać miejsce spełniające przynajmniej podstawowe wymagania. Z pewnością koncentracji nie będzie sprzyjało ustawienie na linii drzwi–okno, podobny efekt przyniesie ustawienie, w którym za osobą siedzącą przy biurku będzie ciąg komunikacyjny. Ustawienie pod ścianą, to także nie najlepszy pomysł. Korzystne natomiast jest ustawienie, gdzie przynajmniej częściowo kontrolujemy przestrzeń, a już na pewno drzwi, widok za oknem też może sprzyjać kreatywnemu myśleniu – ale uwaga! Dzieci mogą mieć problem z koncentracją.

Zobacz także: Feng shui w przedpokoju

Fot. Fotolia

Zobacz także: Siatka bagua w domu

Jeżeli natomiast chodzi o część przeznaczoną do wypoczynku, w szczególności należy zadbać o usytuowanie łóżka. Przede wszystkim:

unikać ustawienia na linii okno–drzwi,

ustawić łóżko, tak by widzieć z niego osoby wchodzące do pokoju,

unikać półek i innych przedmiotów wiszących nad głową,

jeśli to łóżko małżeńskie najlepiej, żeby był jeden materac.

Ważne będzie to co zobaczymy po przebudzeniu i tuż przed zaśnięciem. Niech więc będzie to w miarę możliwości spokojny i uporządkowany widok – jeśli będą to sterty dokumentów czekających na przejrzenie, czy góra prania przeznaczona do prasowania – nie oczekujmy wysokiej jakości wypoczynku.

Podsumowując, małe przestrzenie to wyzwanie, ale z drugiej strony chronią nas do pewnego stopnia przed nadmiernym gromadzeniem rzeczy zbędnych, do czego współczesne społeczeństwo ma tendencje. Pamiętajmy, energia żeby płynąć, potrzebuje przestrzeni i powietrza.

Zobacz także: Jak stosować moc kryształowych pryzmatów według feng shui?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ratajczak Adwokaci

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »