| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Eco design > Jak produkuje się drewniane meble ekologiczne?

Jak produkuje się drewniane meble ekologiczne?

Drewniane meble ekologiczne to te, które produkowane są z giętkiego drewna. Meble ekologiczne z giętkiego drewna można produkować na dwa sposoby: techniką laminacji z wykorzystaniem kleju i mniej inwazyjną metodą parową. Przeczytaj jak powstają ekologiczne meble z drewna.

Gięcie drewna ma długą tradycję. Meble z giętego drewna można produkować na dwa sposoby. Większość giętych mebli drewnianych dostępna dziś na rynku wykonywana jest z zastosowaniem techniki laminacji skutecznie zapoczątkowanej przez Michaela Thoneta, w której skleja się ze sobą cienkie warstwy forniru, ściskając je w odpowiednich formach. Klej po wyschnięciu utrzymuje kształt formy. Jest to popularny i uniwersalny proces umożliwiający formowanie zarówno dużych i szerokich elementów (np. siedzisk krzeseł), jak i węższych słupków (np. nogi krzeseł). Minusem tej technologii jest fakt, że produkcja samej okleiny i potem jej sklejanie i formowanie to proces wielostopniowy, w którym zużywa się znaczne ilości kleju, ciśnienia i energii. Wiele firm dopracowuje tę technikę ograniczając jej wpływ na środowisko, stosując ekologiczne kleje, wykorzystując materiały pochodzące z odzysku, optymalizując i skracając poszczególne etapy. Doprowadzona niemal do perfekcji metoda pozwala na stworzenie mebli tak trwałych i elastycznych, że niektórzy producenci przyznają na nie dożywotnią gwarancję.

Fot. zonazielona.pl

Zobacz także: Ekologiczne materiały - co możemy zastosować w mieszkaniu?


Obecnie, w dobie coraz większego znaczenia poszanowania środowiska naturalnego, techniki gięcia drewna znalazły się w centrum zainteresowania wielu znanych projektantów i producentów. Ogromne korzyści stosowania metod parowego gięcia drewna to brak jakichkolwiek dodatkowych procesów przetwarzania, stosunkowo proste oprzyrządowanie oraz szybkość samego procesu. Gięcie parowe jest skutecznym i efektownym procesem, który jednocześnie formuje i hartuje drewno. Jest to proces bardziej ekonomiczny i nienaruszający jakości samego materiału. Wykorzystuje najbardziej naturalne właściwości drewna.

Zobacz także: Ekologiczne tapety inspirowane naturą: GALERIA

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Ławka Fot. zonazielona.pl
Ławka Fot. zonazielona.pl

Wersja PREMIUM Kodeks Pracy 2016169.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Sakowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »