| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Eco design > Na czym polega eco design?

Na czym polega eco design?

Jeśli chcemy zaprojektować nasze wnętrze w nurcie eco designu, powinniśmy najpierw poznać dokładnie zasady nim rządzące. Na czym dokładnie polega eco design? Czym powinniśmy kierować się w czasie wyboru poszczególnych elementów wyposażenia.

Jednym z bardziej popularnych pojęć w świecie projektantów jest ostatnio sustainability. Ale co ono oznacza i co tak naprawdę o nim wiemy? Najprościej można je przetłumaczyć jako świadome i odpowiedzialne projektowanie, z zachowaniem maksymalnego ograniczenia negatywnych skutków produkcji na środowisko. W dobie zmian klimatycznych wywołanych szkodliwymi działaniami przemysłu bardzo istotny staje się aspekt ekologiczny we wszystkich dziedzinach życia, również w architekturze, w projektowaniu mebli oraz produktów, których używamy na co dzień. Okazuje się jednak, że eco design, który nas otacza i w oczywisty sposób wpływa na życie, nie zawsze jest odpowiedzialny. Dlatego określenie roli, jaką mogą odegrać w procesie zrównoważonego rozwoju projektanci oraz architekci, staje się kluczowym zadaniem dla przyszłości naszej planety.

Designerzy dbający o życie w równowadze podkreślają związek eco designu i odpowiedzialności. Dążą do maksymalnego uproszczenia produktu w taki sposób, by nie stracił on swojej funkcjonalności ani estetycznej atrakcyjności. Odpowiadają nie tylko za wygląd rzeczy, ale także za to w jaki sposób wpływają one na środowisko i jak odnoszą się do tradycji, jednocześnie wpływając na naszą przyszłość. 

Zobacz także: Jak założyć i pielęgnować ogród ekologiczny?

W ramach eco designu meble przyjmują zredukowaną, oszczędną formę, nie tracąc przy tym wartości estetycznej. Najnowsze, nowoczesne wzornictwo stawia na bezwzględną ochronę środowiska. Powstają ekologiczne kuchnie, naczynia z bambusa i z kukurydzy oraz meble z naturalnych materiałów.

Ważny staje się materiał i człowiek, który uczestniczy w procesie jego powstawania. Dlatego coraz więcej projektantów docenia ręczną robotę i naturalne materiały – drewno, papier, ścinki, odpady. Wzory i ozdoby ustępują miejsca fakturze i materii. Podobnie jest w architekturze.

Budownictwo jest teraz najbardziej szkodliwym dla środowiska sektorem gospodarki. Koncentrowanie się jedynie na efekcie wizualnym to już przeszłość. W zgodzie z wymogami zrównoważonego rozwoju odpowiedzialny architekt ma za zadanie kształtować zarówno formę, jak i funkcję, biorąc pod uwagę nie tylko potrzeby ludzi, lecz także całego środowiska. Studia architektoniczne projektując budynki z zachowaniem zasad odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju, opracowują całą strategię myślenia o architekturze, która przenika do wnętrz budynków i tworzy ich strukturę.

Zobacz także: Korzyści płynące z ekoogrodnictwa

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autorzy:

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD89.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK