REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak powinna wyglądać ergonomiczna przestrzeń pokoju hotelowego?

Jacek Niezgoda
Zaprojektowanie oświetlenia i regonomicznego rozkładu gniazdek nie jest możliwe, gdyż są one pochodną dopracowanej funkcji i formy elementów wyposażenia.
Zaprojektowanie oświetlenia i regonomicznego rozkładu gniazdek nie jest możliwe, gdyż są one pochodną dopracowanej funkcji i formy elementów wyposażenia.

REKLAMA

REKLAMA

Ergonomiczna przestrzeń pokoju hotelowego polega na prawidłowym rozmieszczeniu mebli i elementów wyposażenia wnętrza tak by spełniały one potrzeby i zaspokajała gusta jak największej liczby hotelowych gości. Właściwa ergonomia obejmuje również rozmieszczenie gniazdek elektrycznych w pokoju hotelowym.

Gniazda elektryczne

REKLAMA

Decyzje o rozmieszczeniu punktów elektrycznych w pokojach hotelowych podejmuje się zazwyczaj na etapie projektu budowlanego budynku. Czynnikiem decydującym są proste założenia funkcjonalne – najczęściej nie mają związku z projektem architektury wnętrz i nie uwzględniają rozplanowania mebli, elementów dekoracyjnych i rozwiązań zwiększających komfort gości. Zaprojektowanie oświetlenia i rozkładu gniazdek nie jest możliwe, gdyż są one pochodną dopracowanej funkcji i formy elementów wyposażenia. Dlatego inwestor zlecając projekt instalacji elektrycznych powinien posiadać projekt architektury wnętrza, który precyzyjnie określa wytyczne w tym zakresie. W przeciwnym wypadku należy liczyć się z tym, że gniazdka będą ulokowane za wysoko lub za nisko, za meblami lub kaloryferem, gniazdka przy łóżku mogą być asymetryczne względem jego osi, co negatywnie wpłynie na funkcjonalność i estetykę pomieszczenia.

REKLAMA

O prawidłowym, ergonomicznym rozmieszczeniu gniazdek i wyłączników nie świadczy ich duża ilość; dobry projekt wnętrza, oparty na konsultacjach z projektantem instalacji elektrycznych i zrozumieniu potrzeb inwestora, pozwala rozplanować taki układ gniazdek i wyłączników, aby dostęp do nich był łatwy przy ich minimalnej ilości. Często spotykamy się ze słuszną opinią wykonawcy prac elektrycznych, że przewodów nie należy przedłużać lub łączyć w ukrytych zatynkowanych puszkach. Każde ukryte połączenie to prawdopodobieństwo awarii, niemożliwej do usunięcia bez ingerencji w strukturę ściany, na której znajduje się tapeta czy dekoracyjny tynk. Jeżeli proces inwestycyjny w początkowej fazie był realizowany bez architekta wnętrz, w później inwestor staje przed decyzją, czy poprawić istniejący układ gniazdek licząc się z kosztami, czy mimo atrakcyjnego projektu wnętrz pozostawić nieergonomiczny rozkład gniazdek. Niestety często koszty i czas konieczny do dokonania zmian przeważają nad efektem wizualnym i ergonomią użytkowania.

Zobacz także: Jakie są najnowsze trendy w projektowaniu łazienek hotelowych?

REKLAMA

Wiele pomysłów wykorzystujących ukryte gniazdka elektryczne czerpie inspiracje z rozwiązań stosowanych w kuchni. Kuchnia to miejsce najbardziej nasycone urządzeniami zasilanymi z gniazdek, zatem w tej przestrzeni problem dużej ilości widocznych gniazdek stanowił dla projektantów wyzwanie i motywację do poszukiwania niebanalnych koncepcji. Pojawiły się więc rozwiązania polegające na schowaniu gniazdka pod otwierana klapką w blacie, w której pozostawiony jest tylko niewielki wycinek na przewód elektryczny.

Kolejnym pomysłem jest ukrycie gniazdek na wysuwanej pionowej listwie, umiejscowionej pod przykrywką w blacie - po naciśnięciu gniazdka na listwie wyjeżdżają do góry gotowe do użytku. Takie rozwiązania możemy również stosować w przestrzeni pokoju hotelowego, tylko czy dla Gościa nie będzie to utrudnieniem? Wszystkie nietypowe rozwiązania zwiększają jednak ryzyko awarii, dlatego ważna jest precyzja ich wykonania i prawidłowe przygotowanie projektu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby gniazdka elektryczne i wyłączniki nie stanowiły dysonansu estetycznego w przestrzeni, powinny być spójne kolorystycznie z płaszczyzną ściany i zgodne ze stylistyką wnętrza. Często są one dostarczane hurtowo przez wykonawcę instalacji elektrycznych, który nie bierze pod uwagę kolorystyki, charakteru i funkcji poszczególnych pomieszczeń – w efekcie gniazdka i wyłączniki są w jednakowym kolorze, niestety najczęściej białym. Kolor biały kontrastuje z większością kolorów, dodatkowo podkreślając brak koncepcji rozmieszczenia tych elementów. Dlatego warto przemyśleć wybór nawet tak niepozornego detalu wyposażenia, dobierając kolor indywidualnie do projektowanej przestrzeni lub wykorzystując uniwersalną szarość czy antracyt.

Zobacz także: Jak zaprojektować wnętrze hotelowe?

Szeroka oferta wyłączników i gniazdek elektrycznych sprawia, że łatwo je dyskretnie wkomponować w przestrzeń wnętrza lub celowo zwrócić uwagę na ich wyszukane formy. Nowoczesne gniazdka w szklanych ramach, ekstrawaganckich kształtach lub w stylizowanych obudowach stają się wyrafinowanymi elementami designu, których się nie ukrywa – czasem eksponuje. Gniazdko powinno być wkomponowane kolorystycznie w płaszczyznę ściany, jednocześnie może nawiązywać do stylu, w jakim zaprojektowana jest przestrzeń wnętrza. Producenci osprzętu elektrycznego proponują wiele stylizowanych linii, ozdobnych i prostych, matowych i błyszczących, w przypadku wyłączników również ze starodawnym, przekręcanym skrzydełkiem. Planując rozmieszczenie gniazdek i wyłączników w pokoju hotelowym warto kierować się funkcjonalnością, wybierać punkty widoczne i odnajdywane przez gości intuicyjnie.

ARTDESIGN

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA