REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czego nie należy robić podczas sprzedaży mieszkania!

REKLAMA

Sprzedający mieszkania często popełniają powtarzające się błędy, które oddalają ich od sprzedaży nieruchomości. Bałagan, nieuprzejmość, brak czasu - to tylko niektóre z nich. Zobacz jakie blędy najczęściej popełniają osoby sprzedające mieszkania.

REKLAMA

Bałagan w mieszkaniu

Nie ma chyba lepszego sposobu na odstraszenie potencjalnych kupujących niż bałagan w mieszkaniu. Nieporządek ma wiele imion, ale pod żadnym pozorem nie może on zagościć w mieszkaniu, które próbujemy sprzedać. I na bałagan nie ma wytłumaczenia. Nie są nim dzieci rozrzucające zabawki, nie jest nim brak czasu na odkurzanie. Oglądający mieszkanie nie będzie silił się na wyobrażanie sobie, jak wyglądałoby posprzątane. Jeśli będzie w nim bałagan, z dużym prawdopodobieństwem od razu je skreśli. Podobnie jest z zapachem. Jeśli umawiasz się z kimś na oglądanie mieszkania, to nie gotuj wcześniej bigosu, niech mieszkanie (to dotyczy także toalety) pachnie świeżością.

Złe traktowanie kupującego

Niektórzy sprzedający mieszkanie chcą za wszelką cenę zwrócić uwagę oglądających na jedno, a odciągnąć ją od drugiego. Zwykle kończy się odwrotnie, a słowa takie jak „tam proszę nie zaglądać, bo jest nieporządek” sprawią, że potencjalny kupujący zapamięta właśnie to miejsce. I to tego prowadzenie za rękę krok po kroku – to się nie sprawdza. Daj oglądającym mieszkanie trochę swobody. Pozwól im na chwilę rozmowy, niech mają możliwość wymiany uwag i podzielenia się spostrzeżeniami. Niektórzy sprzedający postępują zupełnie odwrotnie i traktują oglądającego nieruchomość jak intruza. Drobne gesty, takie jak poczęstowanie gościa kawą i ciastkiem, mogą być języczkiem u wagi. Potraktujmy kupującego dokładnie tak, jak sami chcielibyśmy być potraktowani.

Brak czasu

Umawiając się z kolejnymi oglądającymi nie można zapominać o rozsądnym zaplanowaniu tych wizyt. Popędzanie oglądającego to ogromny błąd, który najprawdopodobniej skończy się rezygnacją z zakupu, podobnie jak sytuacja w której kupujący musi czekać w kolejce (np. na klatce), bo mieszkanie ogląda ktoś inny. Weź pod uwagę możliwe spóźnienie i zaplanuj wszystko tak, by potencjalni kupcy mieli czas na komfortowe obejrzenie mieszkania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zbyt intymne otoczenie

Jedną z zasad przygotowywania mieszkania do sprzedaży jest usunięcie z niego prywatnych pamiątek, przy których obca osoba może poczuć się skrępowana. Granica pomiędzy ozdobą, a prywatną pamiątką wydaje się niektórym trudna do zdefiniowania. A wystarczy zastanowić się, co chcielibyście zobaczyć na ścianie w wynajmowanym mieszkaniu czy choćby pokoju hotelowym. Postawmy na neutralne akcenty, które nie będą nikogo krępować. Panoramiczne zdjęcie z wyjazdu w wysokie góry będzie atrakcyjną ozdobą, ale już fotka ze ślubu czy pierwszy uśmiech dziecka mogą sprawić, że osoba oglądająca poczuje się jak intruz, a każde negatywne odczucie jakie będzie miała, wpłynie potem na decyzję zakupową.

Brak komfortu do oglądania

Ujadający pies, płaczące dzieci, „Moda na sukces” w telewizorze na cały regulator i schabowe przypalające się na kuchence – gorzej chyba już być nie może jeśli chodzi o warunki do oglądania mieszkania. Potencjalny kupiec potrzebuje ciszy i spokoju, by obejrzeć nieruchomość. Jeśli poczuje się u Ciebie komfortowo, to istnieje duża szansa, że będzie chciał w tym mieszkaniu zamieszkać. Zadbaj o to, by w lokalu panowały odpowiednie warunki.

Ukryte wady

Oczywiście, każde mieszkanie znajdzie nabywcę jeśli będzie odpowiednio tanie, ale ukrywając jego wady przed zainteresowanymi, marnujemy tylko czas ich i swój. Nie ma co nazywać apartamentem klitki w wielkiej płycie na peryferiach miasta ani „nowoczesnym wnętrzem” lokalu z tapetami i meblościanką. Oglądający i tak zauważą różnicę.

Zobacz także:  Formalności: umowa najmu - 10 rzeczy, o których należy pamiętać

Zobacz także:   5 oznak, że oglądane mieszkanie to właśnie te dla nas

Zobacz także:   Jak nie płacić podatku od sprzedaży spadkowego mieszkania?

Marcin Krasoń, Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

REKLAMA

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA