REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zapisać dom w spadku?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Jak zapisać dom w spadku?
Jak zapisać dom w spadku?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przekazanie domu możliwe jest na kilka sposobów. Rodzaj czynności, które musimy wykonać będzie jednak zależał od wielu czynników, m.in. od ilości potencjalnych spadkobierców.

Dom w spadku – po pierwsze dziedziczenie ustawowe

Zgodnie z wykładnią polskiego prawa w przypadku śmierci obecnego właściciela domu w pierwszej kolejności będzie on podlegał dziedziczeniu ustawowemu. Zatem, jeśli osoba, będąca właścicielem domu nie skorzysta z innych możliwości prawnych, po jego śmierci dom dziedziczą spadkobiercy w częściach równych. W praktyce oznacza to tyle, że jeśli nie wykonamy żadnych dodatkowych kroków prawnych już z mocy samego prawa udziały we własności domu zostaną podzielone w równych częściach na wszystkich spadkobierców.

REKLAMA

Kto jest spadkobiercą w dziedziczeniu ustawowym?

W pierwszej kolejności powołane do spadku są dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek/małżonka.  Dziedziczą oni w częściach równych. Jeśli, któreś z dzieci zmarło przed momentem dziedziczenia, czyli śmierci spadkodawcy, wówczas na jego miejsce wchodzą jego dzieci.

W przypadku braku dzieci i małżonka/ małżonki dziedziczą rodzice. Jeśli, któreś z rodziców nie żyje, wówczas jego cześć przypada rodzeństwu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dom w spadku dla jednego dziecka

W sytuacji, w której chcemy, aby po naszej śmierci dom otrzymał tylko jeden spadkobierca, np. tylko jedno dziecko, a posiadamy ich więcej, możemy sporządzić testament. Jeśli chcemy zapisać nieruchomość w spadku konkretnej osobie, a także by uniknąć późniejszych nieporozumień między spadkobiercami, należy sporządzić testament u notariusza i zawrzeć w nim tzw. zapis windykacyjny.

Jednak należy pamiętać, że pozostałym spadkobiorcom będzie przysługiwał zachowek. Jest to uprawnienie, które ma za zadanie ochronić najbliższych krewnych spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z mocy przepisów dotyczących działu spadku. Prawo to daje możliwość ubiegania się od osoby powołanej do spadku zapłaty kwoty pieniężnej w wysokości, w której otrzymałby ją z mocy dziedziczenia ustawowego.  Zachowek wynosi połowę tego, co uprawnionemu przypadłoby przy dziedziczeniu ustawowym.

Komu nie przysługuje prawo do zachowku?

  • spadkobiercy uznanemu za niegodnego,
  • spadkobiercy wydziedziczonemu,
  • małżonkowi, w stosunku do którego spadkodawca wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji z jego winy, a żądanie to było uzasadnione,
  • małżonkowi spadkodawcy pozostającemu w separacji,
  • spadkobiercy, który zrzekł się dziedziczenia,
  • spadkobiercy, który odrzucił spadek w ramach dziedziczenia ustawowego.

O zachowek nie może również ubiegać się osoba, która za życia spadkodawcy przekazała tej osobie darowiznę w wysokości wartości prawa do zachowku.

Przekazanie domu umową darowizny

Innym rozwiązaniem jest darowizna domu na rzecz osoby, której chcemy go zapisać jeszcze przed naszą śmiercią. Należy jednak mieć na uwadze, że poczynienie darowizny przez spadkodawcę nie chroni osoby obdarowanej przed roszczeniami o zachowek wysuwanymi po śmierci spadkodawcy przez jego ustawowych spadkobierców. Sytuacji tej można zapobiec przekazując w formie darowizny inną rzecz, o podobnej wartości, bądź wydziedziczyć w testamencie pozostałe osoby. Jednak wydziedziczenie może nastąpić w ściśle określonej sytuacji, którą jasno reguluje Ustawa Kodeks cywilny.

Kiedy można wydziedziczyć spadkobiercę?

Przepisy kodeksu cywilnego wskazują trzy przypadki, które umożliwiają dokonanie wydziedziczenia:

  • kiedy uprawniony do zachowku wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;
  • kiedy uprawniony do zachowku dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;
  • kiedy uprawniony do zachowku uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

Jak ustalić adres zamieszkania spadkobierców?

REKLAMA

W tej sytuacji, kiedy nie znamy obecnego adresu zamieszkania jednego ze spadkobierców, musimy poczynić starania, aby go ustalić. Jest to niezbędne do przeprowadzenia spadku. Należy zwrócić się z odpowiednim wnioskiem do biur adresowych lub organów ewidencji ludności (urząd gminy).

Niezbędny będzie nam ostatni znany adres osoby, której poszukujemy. Do wniosku o udostępnienie danych adresowych strony należy dołączyć wezwanie z sądu, które potwierdza, że istnieje interes prawny w ustaleniu danych.

Można również zwrócić się z wnioskiem do Departamentu Centralnych Ewidencji Państwowych MSWiA (ul. Pawińskiego 17/21, 02-106 Warszawa) o udostępnienie informacji meldunkowych dotyczących osób poszukiwanych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • tita
    2022-09-26 12:55:07
    W takiej sprawie warto się zdecydować na pomoc notarialną. Osobiście polecam notariusz Cejrowską z Tczewa.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja

Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w kierunku promowania zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Jednym z kluczowych aktów prawnych w tej dziedzinie jest dyrektywa budynkowa, która stawia sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w sektorze budownictwa poprzez wprowadzenie szeregu środków i wymogów. Dostosowanie się do wymogów dyrektywy budowlanej będzie kosztowne (zwłaszcza termomodernizacja istniejących budynków). Te koszty będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków. Skutkować to będzie wzrostami cen nieruchomości i stawek czynszów ale można się spodziewać także zmniejszenia kosztów utrzymanie nieruchomości, szczególnie w zakresie energii grzewczej i elektrycznej - prognozuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi.

Przegląd kominiarski i czyszczenie komina – jak często, ile kosztuje w 2024 roku, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

REKLAMA

Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

REKLAMA

Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

REKLAMA