REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

5 rad dla właścicieli – jak wynająć mieszkanie bez strachu?

 PolishProperty.eu
PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.
salon, oświetlenie, telewizor Fot. Fotolia
salon, oświetlenie, telewizor Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Właściciele mieszkań chcą bezpiecznie wynajmować. Wrzesień i październik to koniec okresu szczególnej aktywności na rynku najmu. Studenci mają ostatnią szanse na znalezienie okazyjnego mieszkania, a wynajmującym z kolei zależy na pewnych lokatorach i oczywiście zysku. Jak mądrze podejść do tematu wynajmu?

REKLAMA

Wszystkim właścicielom mieszkań zależy na tym, żeby najem był dla nich opłacalny i przede wszystkim bezpieczny. Cały proces musi być dobrze zaplanowany, a lokatorzy również muszą czuć się pewnie.

  1. Przygotuj mieszkanie

Mieszkanie do wynajmu musi być właściwie przygotowane. Meble, podstawowe sprzęty AGD – to minimum. Wynajmujący, którym zależy na długoterminowym wynajmie, zwykle spodziewają się, że nowi lokatorzy chcą samodzielnie wybrać niektóre meble.

REKLAMA

Wynajmujący zwykle tną koszty – zwłaszcza jeśli wynajmują studentom. Im wyższy standard, tym większy zysk, dlatego warto uznać, że remont zniszczonej kawalerki to inwestycja, która zaprocentuje. Oczywiście warto posiłkować się tutaj logiką przy ustalaniu standardu, chociaż ten „studencki” czasami jest rozumiany niewłaściwie.

Bezpieczne instalacje i odremontowane mieszkanie to podstawy. Najlepiej jednak skupić się na dobrych, ale tanich materiałach i przygotować uniwersalne mieszkanie, bez ścisłego dopasowania do własnego gustu. Mimo wszystko ekskluzywne mieszkania, o wysokim standardzie, mają zdecydowanie mniejszą grupę docelową, więc trudniej je wynająć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Oszacuj właściwie koszt wynajmu

By określić właściwie koszt najmu należy skorzystać z usług rzeczoznawcy lub przeprowadzić samodzielną wycenę. W tym celu trzeba przeanalizować ceny podobnych mieszkań w całym mieście, a następnie w okolicy. Oszacowanie kosztów utrzymania mieszkania i zysk w skali roku pozwoli na zaplanowanie całej inwestycji.

Cena wynika również z punktu pierwszego, czyli ze stanu i przygotowania mieszkania. Niektóre mieszkania w bloku ostatni remont przeżywały na początku lat 90., a ich ceny są zdecydowanie niedopasowane do standardu.

  1. Zadbaj o formalności

O dobrym zabezpieczeniu właściciela mieszkania świadczy jego podejście do formalności związanych z wynajmem. Podstawowa zasada brzmi: wszystko musi być na piśmie.

REKLAMA

–  Umowy ustne jeszcze ciągle się zdarzają. Na umowie najmu wpisana jest tylko miesięczny koszt wynajmu, a czynsz i opłaty za media uzgadniane są ustnie. Jeśli najemcy przestaną je płacić, właściciel nie ma punktu zaczepienia, chociaż ma prawo do roszczeń. Wynajmując, trzeba przewidzieć każdy scenariusz i zawsze zadbać o formalne zabezpieczenie – podkreśla Romuald Margol.

Wszystkie płatności, warunki wypowiedzenia i przeprowadzanie drobnych napraw muszą znaleźć się w pisemnej umowie najmu. Warto skorzystać z rady eksperta przed poszukiwaniami lokatorów – prawnik wskaże najważniejsze punkty umowy i wyjaśni prawa i obowiązki stron. Najem okazjonalny jest jeszcze mało popularny, ale to faktyczne zabezpieczenie interesów właścicieli mieszkań.

  1. Ogłoszenie to Twoja wizytówka

Wynajmujący muszą też pamiętać o właściwym sformułowaniu ogłoszenia. Im więcej szczegółów i zdjęć, tym bardziej wiarygodna oferta, a przy okazji mniejsze zaskoczenie dla szukających. Warto zamieścić ogłoszenie na kilku portalach, tych najpopularniejszych i pewnych, by zwiększyć szanse na szybki i pewny wynajem.

 Nie brakuje obcokrajowców, którzy szukają mieszkania na wynajem. Ogłoszenie w języku angielskim zwiększa szansę właścicieli na korzystny wynajem. Warto też szukać portali, które mają w ofercie tłumaczenie ofert i dystrybucję na zagranicznych portalach. Studenci zagraniczni szukają mieszkań, więc warto ułatwić im proces poszukiwania.

  1. Wybierz rozsądnie lokatorów

Nie ma jednej recepty na wybór lokatorów idealnych. Tutaj warto wrócić do zasady „formalności gwarantują bezpieczeństwo”. Lokatorzy, którzy zgadzają się na podpisanie wszystkich dokumentów i bez problemu dostarczają niezbędne dane, są zdecydowanie bardziej wiarygodni. Płatności w terminie, brak skarg sąsiadów i oczywiście zadbane mieszkanie można zweryfikować dopiero po czasie. Dlatego zabezpieczenie w postaci dokumentów jest tak ważne – dzięki temu wynajmujący zawsze może rozwiązać umowę.

Zobacz także:  Wynajem mieszkania – od czego zacząć?

Zobacz także:  Obowiązki właściciela lokalu mieszkalnego względem najemcy

Zobacz także:  Kiedy i w jaki sposób wynajmujący nieruchomość może podwyższyć czynsz najemcy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

    Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

    Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

    W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

    Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

    Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

    Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

    Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

    REKLAMA

    Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

    Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

    Jak zaprosić batmana do ogrodu?

    Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

    W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

    W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

    Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

    Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

    REKLAMA

    Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

    Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

    Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

    Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

    REKLAMA