REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wspólnota mieszkaniowa może oszczędzać?

Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Największy koszt czynszu dla mieszkańców pochodzi z ogrzewania budynku i wody użytkowej. To właśnie dlatego wspólnoty próbują znaleźć oszczędności w tym zakresie i latem decydują się na inwestycję np. w kolektory słoneczne. Przeczytaj jak wspólnoty mieszkaniowe mogą oszczędzać.

W ramach polityki oszczędności wspólnoty mieszkaniowe decydują się na letnie inwestycje, obniżające koszty eksploatacji obiektu w sezonie zimowym. Do najpopularniejszych przedsięwzięć należy montaż nowoczesnego systemu ogrzewania budynku i wody użytkowej, zasilanej przez kolektory słoneczne. W zależności od potrzeb wydatek ten może przekroczyć sto tysięcy złotych, jednak późniejsze oszczędności na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie, jak również dotacja pokrywająca 45% inwestycji powodują, że chętnych przybywa.

REKLAMA

Większość wspólnot ogrzewa swoje mieszkania poprzez umowę z firmą energetyczną, a ciepłą wodę uzyskuje poprzez podgrzewanie jej gazem. Nie trzeba nikogo przekonywać, że jest to mało komfortowe, a przy tym bardzo niebezpieczne rozwiązanie. Zanim z kranu poleci ciepła woda, należy poczekać aż piecyk się zagrzeje. Dodatkowo pojawia się ryzyko wybuchu gazu lub zatrucia tlenkiem węgla.

Zobacz także: Jak zaskarżyć uchwałę wspólnoty mieszkaniowej?

Centralny system ogrzewania u większości wspólnot zasilany jest z sieci ciepłowniczej. Te jednak, w ramach oszczędności, coraz częściej decydują się na posiadanie dwóch niezależnych źródeł zasilania. Na dachach budynków montują specjalne kolektory słoneczne, które przetwarzają promienie słoneczne w energię cieplną, przynosząc mieszkańcom ogromne oszczędności. Standardowo usuwane są wówczas piece gazowe, a wspólnota wykonuje centralną instalację ciepłej wody. Nie likwiduje się przy tym węzła ciepłowniczego, zasilanego z sieci ciepłowniczej, traktując go jako alternatywę na wypadek usterki lub awarii kolektorów.

Zobacz także: Co zrobić, kiedy sąsiad nie płaci za czynsz?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szacuje się, że w wyniku montażu kolektorów słonecznych koszty zakupu ciepła spadają zazwyczaj o ok. 30 proc. Do tego należy doliczyć zmniejszone o mniej więcej 70 proc. opłaty za gaz służący do podgrzania wody. Przy takich oszczędnościach, pomimo jednorazowego nakładu inwestycyjnego w granicach kilkuset tysięcy złotych, inwestycja powinna zwrócić się w przeciągu 3-4 lat. Pamiętajmy również, że dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii każda Wspólnota ma szanse na dofinansowanie zakupu kolektorów w wysokości nawet 45 proc.informuje Mariusz Łubiński, prezes Admus Sp. z o.o.

Zobacz także: Zabezpieczenie danych osobowych członków wspólnoty mieszkaniowej

REKLAMA

Dofinansowanie przyznaje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ubiegać o nie mogą się jedynie mieszkańcy domów jednorodzinnych i wspólnoty, co wyklucza z programu spółdzielnie mieszkaniowe. Wniosek należy złożyć do końca trwania programu, czyli grudnia 2013 roku. Powinien on być złożony razem z projektem instalacji sporządzonym przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami, harmonogramem rzeczowo-finansowym przedsięwzięcia zgodnym z tym projektem, kopią zgłoszenia/pozwolenia na budowę instalacji lub oświadczeniem, że zgłoszenie/pozwolenie nie jest wymagane. Należy również przedstawić datę zrealizowania przedsięwzięcia oraz zabezpieczenie spłaty zobowiązania. Wysokość dotacji dla wspólnot mieszkaniowych jest uzależniona w szczególności od całości wydatków związanych z zakupem niezbędnego zestawu solarnego.

Rozliczenie środków dotacji i kredytu odbywa się standardową procedurą, której podstawą są faktury za montaż, zakup projektu oraz zestawu solarnego. Dodatkowo, w przypadku dotacji związanych z ochroną środowiska, sprawdzane jest czy osiągnięty efekt ekologiczny jest zgodny z tym, co przedstawił beneficjent w dokumentach wymaganych do uzyskania dotacji.

Realne oszczędności może również przynieść Wspólnocie mało jeszcze popularny w naszym kraju, nowoczesny panel sterowania ciepłem. Podłączony do komputerów i Internetu umożliwia sterowanie i kontrolę temperatury w kranach i kaloryferach. Jednocześnie powiadamia obsługę o awariach lub błędnej pracy urządzeń obiektu. Najpopularniejszą obecnie metodą oszczędzania na ogrzewaniu jest ocieplenie bloku styropianem. Koszt inwestycji jest porównywalny do instalacji systemu z kolektorami świetlnymi.

Źródło: Admus

Zobacz także: Plac zabaw na terenie wspólnoty mieszkaniowej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA