| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Pokój dla dziecka > Projekt pokoju dla dziecka > Jak wyposażenie pokoju wpływa na dziecko?

Jak wyposażenie pokoju wpływa na dziecko?

Wyposażenie pokoju w zasadniczy sposób wpływa na rozwój osobowości dziecka. Na początku to rodzice decydują o tym, jakie elementy wyposażenia pojawią się w pokoju dziecka. Warto wyposażyć pokój w elementy pobudzające kreatywność.

Co zamiast malowania

Malowanie może nie zainteresować każdego dziecka, dorośli też nie lubią wszystkich form spędzania czasu, dlatego nie zmuszajmy go do tego, tylko zaproponujmy coś innego. Podstawowym elementem wyposażenia pokoju dziecka powinien być fotel obrotowy. Kręcenie się na fotelu ma wpływ na kształtowanie równowagi dziecka, co w przyszłości przekłada się na łatwość uczenia się. Pozornie taki fotel to zwykły mebel, a w rzeczywistości może ochronić dziecko przed potencjalnymi problemami w szkole, przed chorobą lokomocyjną, przed lękiem wysokości i co ciekawe przyspiesza też zdobycie umiejętności chodzenia po schodach.

Zobacz także: Jak urządzić pokój dla niemowlaka?

– Pokój malucha powinien wspierać jego rozwój od najmłodszych lat. Rodzice są w stanie mu w tym pomóc poprzez jego właściwe urządzenie. W takim pokoju, sprzyjającym rozwojowi i zabawie oprócz obrotowego fotela, powinny znaleźć się huśtawki, konie na biegunach czy piłki. Oprócz tego także inne meble np. sofę powinniśmy wykorzystywać do poznawania przez dziecko świata. Dobrze jest stworzyć także dziecku, zwłaszcza 7-latkowi specjalny kącik do odrabiania lekcji, odpowiednio oświetlony – tłumaczy ekspert IKEA Katowice.

Fot. IKEA Katowice

Wyposażenie pokoju dziecka może mieć zastosowanie edukacyjne. Piłki uczą koordynacji, wszelkiego rodzaju gry i zabawy w grupie uczą działania według zasad i zdrowej, uczciwej rywalizacji. Zabawki zmuszające dzieci do ruchu, np. łoś na biegunach, pozytywnie wpływa na ścięgna i mięśnie dziecka, co z kolei ułatwi potem naukę jazdy na rowerze, a w dalszej przyszłości jazdy samochodem. Ale pokój dziecka to nie tylko zabawki, lecz także praktyczne elementy wyposażenia pokoju – lampka powieszona nad łóżkiem może przyczynić się do chęci czytania przed snem. Dobry wpływ na rozwój dziecka ma również huśtawka, ale nie zawsze mamy na nią miejsce w mieszkaniu.

Fot. IKEA Katowice

– Zamiast huśtawki możemy dziś w prosty sposób zamontować wiszące siedzisko. Dzięki niemu dziecko rozwija koordynację ruchową podczas wychylania się w przód i w tył. Ponad to taka zabawa pozwala dzieciom zebrać i przetworzyć wrażenia wzrokowe, słuchowe, smakowe. Bawiąc się także w siedzisku maluchy uczą się poruszać rękami i nogami bez konieczności patrzenia na nie – mówi Nawrot.

A co z bałaganem?

Okazuje się, że nakłanianie dziecka do utrzymywania porządku w pokoju ma nie tylko aspekt estetyczny. Porządek ułatwia koncentrację na konkretnym zadaniu.

– Im większy w pokoju panuje bałagan, tym bardziej dziecko zniechęca się do przebywania w nim. Przyciąga go za to telewizor w salonie. Dobra organizacja pokoju, jest w stanie zatrzymać w nim dziecko. Pomocne w tym są wszelkiego typu pudełka z przykrywką, pojemniki czy płócienne worki, w których przechowujemy drobiazgi. Większe zabawki można schować np. w siatkowych półkach, które rozpinamy od sufitu aż do podłogi lub w dużych pojemnikach, chowanych pod łóżkiem lub na regałach – wyjaśnia dekoratorka.

Źródło: IKEA Katowice

Zobacz także: Pokój małego kibica: GALERIA

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK