| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Pokój dla dziecka > Projekt pokoju dla dziecka > Bezpieczny pokój dziecięcy

Bezpieczny pokój dziecięcy

Pokój dziecięcy to miejsce, w którym nasza pociecha spędza najwięcej czasu – tu śpi, czyta, ubiera się, ale przede wszystkim się bawi. Dlatego oprócz ładnego wystroju i funkcjonalności powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo, tak ważnego dla naszego dziecka miejsca.

Na samym początku, zanim zajmiemy się urządzaniem pokoiku, powinniśmy zwrócić uwagę na ściany, podłogi i okna. Farby ścienne, jakimi chcemy pomalować pokój powinny być ekologiczne i minimalizujące ryzyko wystąpienia alergii. Warto zwrócić uwagę na to czy posiadają atesty i rekomendacje, np. PTA – Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, które gwarantuje, że w przebadanych emaliach nie ma substancji uczulających, w tym amoniaku ani rozpuszczalników.

Następnie powinniśmy zabezpieczyć okna tak, żeby dziecko nie mogło ich samo otworzyć. Możemy wybrać klamki otwierane za pomocą kluczyka lub zaopatrzyć się w specjalne ograniczniki, które umożliwiają otwarcie okna tylko do pewnego stopnia.

Podłogi najlepiej wyłożyć wykładziną lub dywanem z gumowym spodem. Należy zrezygnować z paneli czy parkietów, gdyż dziecko może się na nich bardzo łatwo poślizgnąć, lub jeśli nie chcemy rezygnować z takiej podłogi to warto położyć na niej antypoślizgowe maty.

Nie możemy zapomnieć także o zabezpieczeniu gniazdek elektrycznych plastikowymi zaślepkami i o pochowaniu wszystkich kabli.

Zobacz także: Pokój małego kibica: GALERIA

Kolejnym, bardzo istotnym elementem pokoju dziecięcego są oczywiście meble. Przede wszystkim powinny być pozbawione szklanych elementów i w miarę możliwości ostrych kantów, które w razie uderzenia mogą zrobić dziecku krzywdę. Jeżeli jednak nie udało nam się kupić mebli z zaokrąglonymi brzegami to należy zaopatrzyć się w gumowe nakładki.

Szuflady i szafki powinny mieć systemy zapobiegające przytrzaśnięciu rączek. Ponadto meble powinny być dostosowane do wzrostu dziecka, żeby nie musiało się wspinać po rzeczy trudno dostępne i mogło korzystać z nich bez pomocy dorosłych. Zabawki, których używa najczęściej, najlepiej umieścić na dolnych półkach albo w specjalnych koszach na zabawki, z których dziecko bez trudu weźmie to czego potrzebuje.

Urządzając pokój dziecka warto pamiętać, żeby znajdowały się w nim tylko niezbędne przedmioty. Należy ograniczyć liczbę szafek, zwłaszcza wiszących, które źle przymocowane mogą spaść w najmniej oczekiwanym momencie. Na półkach nie umieszczać ciężkich elementów dekoracyjnych, książek, które mogą zlecieć na dziecko w momencie kiedy będzie je próbowało ściągnąć. Przede wszystkim jednak nie należy zostawiać dziecka samego i bez opieki, gdyż wówczas nawet najlepiej zabezpieczony pokój nie zapewni dziecku bezpieczeństwa.

Zobacz także: Jak urządzić pokój dla niemowlaka?

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »