| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Zioła > Jak uprawiać miętę?

Jak uprawiać miętę?

Wszystkie gatunki mięty mają mocny i świeży aromat, a ponadto ich liście można mrozić i suszyć. Mięta to zioło wykorzystywane do dekoracji potraw, sałatek, przyrządzania sosów i napojów oraz herbat. Mięta może rosnąć w ogrodzie lub w donicy, w każdym miejscu będzie intensywnie i charakterystycznie pachnieć. Czy trudno jest ją uprawiać?

Mięta to bylina o dosyć ekspansywnym wzroście. Ma długi okres wegetacyjny i jest odporna na mróz. Najczęściej uprawiana jest mięta kłosowa (Mentha spicata), mięta okrągłolistna (Mentha suaveolens), mięta pieprzowa (Mentha x piperita) oraz ich odmiany. Rośliny te dorastają zwykle do kilkudziesięciu centymetrów wysokości i szerokości.

19,90 złFaktury 2014 - PDF

Czego potrzebuje mięta?

Najlepiej rośnie w wilgotnej glebie, na półcienistym stanowisku. Nie ma specjalnych wymagań, co do rodzaju gleby. Warto pamiętać o ekspansywnym charakterze wzrostu mięty. Mięta uprawiana w ogrodzie czasem rozrasta się szeroko. Można ograniczyć jej wzrost, uprawiając ją w głębokich pojemnikach wkopanych po brzegi w grunt. Miętę z powodzeniem hoduje się także w donicach na tarasach, balkonach i parapetach. Latem pojawiają się drobne purpurowe kwiaty, które mogą być dodatkową ozdobą. Zioło to można umiarkowanie zasilać nawozami rozpuszczalnymi w wodzie lub nawozami dolistnymi. Latem warto przycinać pędy rośliny – wytworzy wtedy ona nowe przyrosty.

Zobacz także: Zioła w ogrodzie

Jak rozmnażać miętę?

Nasiona możemy wysiewać wiosną, dzielić starsze rośliny lub pobierać sadzonki korzeniowe. Trzeba pamiętać, że rośliny otrzymane z siewu mogą nie być jednakowe.

Mięta i jej zastosowanie

Dzięki możliwości suszenia i mrożenia liści mięty, można je przechowywać i stosować w kuchni jako dodatek do potraw i napojów. Także świeże liście nadają się bezpośrednio do celów kulinarnych – jako dodatek do napojów, sałatek, słodyczy lub parzenia herbatek. Liście mięty pieprzowej mają ostry smak, a liście mięty okrągłolistnej nadają się szczególnie do przyrządzania sosów ziołowych.

Zobacz także: Jak wyhodować zioła w doniczkach?

Mięta posadzona w ogrodzie w pobliżu wody roztacza intensywny, przyjemny i ożywczy zapach.

Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

WRZ17
TydzieńPWŚCPSN
361234567
37891011121314
3815161718192021
3922232425262728
4029300102030405

Ostatnio na forum

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Igor Klimkowski

Prawnik

Zostań ekspertem Infor.pl »