| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Wyposażenie ogrodu > Budowa nawierzchni ogrodowych

Budowa nawierzchni ogrodowych

Budowa nawierzchni ogrodowej to ważna kwestia. Nawierzchnia musi być nie tylko solidnie, ale też estetycznie wykonana – jest bowiem nieodzownym elementem ogrodu, którego ma być również ozdobą.

Jak budować nawierzchnię?

  1. Najpierw wyznaczamy zarys powierzchni.
  2. Następnie zdejmujemy warstwę urodzajnej gleby i przenosimy ją w miejsce, w którym będzie można ją wykorzystać, na przykład na rabaty.
  3. Kolejnym krokiem jest zrobienie wykopu, o głębokości odpowiadającej sumie warstw wszystkich nawierzchni. Powstałe w ten sposób łożysko ubijamy i wyrównujemy.
  4. Gdy budujemy nawierzchnię ziemną, żwirową lub wykonaną z cegły czy kostki, pamiętajmy o krawężniku. Krawężnik może być zbudowany przy użyciu rozmaitych materiałów: płyt, cegieł, kamieni. Można go też nabyć w sklepie ogrodniczym.

Każda kolejna warstwa podbudowy pod nawierzchnię powinna być wzmocniona. By zagęścić podbudowę, rozkładamy na każdej warstwie 2–3cm. mieszanki cementu i piasku (1:12), i na koniec polewamy warstwę wodą. Dzięki takiemu zabiegowi zmulimy przestrzeń między ziarnami podbudowy.

Jak grunt wpływa na rodzaj nawierzchni?

Grunty przepuszczalne, w które woda szybko wsiąka, nie wymagają warstwy drenującej. Jest ona konieczna wtedy, gdy mamy do czynienia z gruntami nieprzepuszczalnymi.  Warstwę drenującą wykonujemy ze żwiru lub z tłucznia; musi mieć ona około 20–30 cm. grubości. Nieco inaczej budujemy tę warstwę, gdy nawierzchnia ogrodu ma być silnie obciążana. Wtedy podbudowa powinna składać się z dziesięciocentymetrowej warstwy żwiru oraz warstwy nośnej z tłucznia lub kamienia łupanego (10–20 cm).

Zobacz także:  Kamień w ogrodzie

Ścieżka powinna mieć szerokość nie mniejszą niż 0,8 m., a podjazd – 3,0 m. Podczas konstruowania ścieżki pamiętajmy o tym, że musimy umożliwić spływanie wodzie opadowej. Droga powinna mieć więc równą powierzchnię ze spadkami poprzecznymi i podłużnymi (2–5%). Jeżeli nawierzchnia sąsiaduje z rabatami, powinna być nieco wzniesiona ponad poziom gleby. Dzięki temu ziemia nie będzie się na nią osypywała. Jeżeli ścieżka jest otoczona trawnikiem, to powinny być na tej samej wysokości – w przyszłości będzie łatwiej kosić trawę.

Pamiętajmy, że ścieżka powinna komponować się z naszym ogrodem i z domem. Dlatego do jej wykonania nie używajmy elementów obcych, których nie ma na naszej działce. Będziemy mieli wtedy pewność, że wszystko do siebie pasuje.

Zobacz także:  Posadzka w ogrodzie

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Budowa nawierzchni ogrodowej to ważna kwestia. Fot. Fotolia
Budowa nawierzchni ogrodowej to ważna kwestia. Fot. Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Mizera

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK