| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Wyposażenie ogrodu > Budowa nawierzchni ogrodowych

Budowa nawierzchni ogrodowych

Budowa nawierzchni ogrodowej to ważna kwestia. Nawierzchnia musi być nie tylko solidnie, ale też estetycznie wykonana – jest bowiem nieodzownym elementem ogrodu, którego ma być również ozdobą.

Jak budować nawierzchnię?

  1. Najpierw wyznaczamy zarys powierzchni.
  2. Następnie zdejmujemy warstwę urodzajnej gleby i przenosimy ją w miejsce, w którym będzie można ją wykorzystać, na przykład na rabaty.
  3. Kolejnym krokiem jest zrobienie wykopu, o głębokości odpowiadającej sumie warstw wszystkich nawierzchni. Powstałe w ten sposób łożysko ubijamy i wyrównujemy.
  4. Gdy budujemy nawierzchnię ziemną, żwirową lub wykonaną z cegły czy kostki, pamiętajmy o krawężniku. Krawężnik może być zbudowany przy użyciu rozmaitych materiałów: płyt, cegieł, kamieni. Można go też nabyć w sklepie ogrodniczym.

Każda kolejna warstwa podbudowy pod nawierzchnię powinna być wzmocniona. By zagęścić podbudowę, rozkładamy na każdej warstwie 2–3cm. mieszanki cementu i piasku (1:12), i na koniec polewamy warstwę wodą. Dzięki takiemu zabiegowi zmulimy przestrzeń między ziarnami podbudowy.

Jak grunt wpływa na rodzaj nawierzchni?

Grunty przepuszczalne, w które woda szybko wsiąka, nie wymagają warstwy drenującej. Jest ona konieczna wtedy, gdy mamy do czynienia z gruntami nieprzepuszczalnymi.  Warstwę drenującą wykonujemy ze żwiru lub z tłucznia; musi mieć ona około 20–30 cm. grubości. Nieco inaczej budujemy tę warstwę, gdy nawierzchnia ogrodu ma być silnie obciążana. Wtedy podbudowa powinna składać się z dziesięciocentymetrowej warstwy żwiru oraz warstwy nośnej z tłucznia lub kamienia łupanego (10–20 cm).

Zobacz także:  Kamień w ogrodzie

Ścieżka powinna mieć szerokość nie mniejszą niż 0,8 m., a podjazd – 3,0 m. Podczas konstruowania ścieżki pamiętajmy o tym, że musimy umożliwić spływanie wodzie opadowej. Droga powinna mieć więc równą powierzchnię ze spadkami poprzecznymi i podłużnymi (2–5%). Jeżeli nawierzchnia sąsiaduje z rabatami, powinna być nieco wzniesiona ponad poziom gleby. Dzięki temu ziemia nie będzie się na nią osypywała. Jeżeli ścieżka jest otoczona trawnikiem, to powinny być na tej samej wysokości – w przyszłości będzie łatwiej kosić trawę.

Pamiętajmy, że ścieżka powinna komponować się z naszym ogrodem i z domem. Dlatego do jej wykonania nie używajmy elementów obcych, których nie ma na naszej działce. Będziemy mieli wtedy pewność, że wszystko do siebie pasuje.

Zobacz także:  Posadzka w ogrodzie

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Budowa nawierzchni ogrodowej to ważna kwestia. Fot. Fotolia
Budowa nawierzchni ogrodowej to ważna kwestia. Fot. Fotolia

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wasilewski

Aplikant adwokacki w Izbie Warszawskiej. Absolwent Wydziału Prawa EWSPiA w Warszawie, uczelni afiliowanej przy instytucie nauk prawnych Polskiej Akademii Nauk utworzonej we współpracy ze Zrzeszeniem Prawników Polskich oraz Międzynarodowym Instytutem Rozwoju Prawa w Rzymie.


Zostań ekspertem portalu Infor.pl »