| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Wyposażenie ogrodu > Najlepsza kostka brukowa do Twojego ogrodu

Najlepsza kostka brukowa do Twojego ogrodu

Nawierzchnia w ogrodzie spełnia bardzo ważne zadanie. Od jej wyboru zależy jakość komunikacji w obrębie naszej działki. Dobrze zaprojektowana i wykonana będzie nam służyć przez lata.

Na początek najważniejsze jest określenie przeznaczenia danego areału pod projektowaną nawierzchnię. W miejscach narażonych na duże obciążenia (poruszanie się samochodem) sprawdzą się nawierzchnie utwardzane np. z kostki brukowej.

Dopasuj kostkę do otoczenia

Podczas wyboru odpowiedniej kostki powinnyśmy także pamiętać o stronie estetycznej projektowanej nawierzchni, a więc czy dana kostka będzie odpowiednio dopasowana kształtem, kolorystyką czy fakturą do otoczenia, tak by tworzyć z nim harmonijną całość. Ważny jest także sposób użytkowania danej przestrzeni, czy będzie to nawierzchnia podjazdu do garażu, parkingu, czy dla samochodów - warto wtedy wybrać tzw. kostki ekologiczne o ażurowej strukturze (posiadają one duże wypusty dystansowe). Nawierzchnie z nich są przepuszczalne, co pozwala na przesiąkanie wód opadowych do podłoża oraz stwarza zielone, biologiczne czynne powierzchnie poprzerastane roślinnością. 

Zobacz także: Jaką powierzchnię tarasową wybrać

Po wyborze materiału, warto zapytać producenta o parametry surowca, gdyż to zaoszczędzi nam nieprzyjemnych niespodzianek. Pytajmy o mrozoodporność, nasiąkliwość (nie powinna chłonąć wody), wytrzymałość na obciążenia oraz czas gwarancji.

Jak dbać o kostkę brukową

Kiedy nasza nawierzchnia jest już położona, kolejnym ważnym aspektem staje się jej ochrona i czyszczenie. Zazwyczaj zajmują się tym wyspecjalizowane firmy. Proces czyszczenia kostki składa się z kilku etapów z wykorzystaniem specjalnych urządzeń. Są to maszyny do doczyszczania tzw. szorowarki wolno obrotowe z odpowiednimi szczotkami. W pierwszej kolejności usuwa się wierzchnie, bieżące zabrudzenia - zazwyczaj pochodzenia tłuszczowego. Następnie przechodzi się do usuwania głębokich, silnych zabrudzeń. Przed konserwacją bruku należy go jeszcze zabezpieczyć profesjonalnym środkiem bio i grzybobójczym. Aplikacja ta ma za zadanie chronić kostkę brukową przed mchem i porostami.

Zobacz także: Ogrodowe trendy

Można także walczyć z zabrudzeniami naszej nawierzchni na własną rękę Kostkę brukową należy, co pewien czas zmywać z wykorzystaniem delikatnych detergentów i myjki niskociśnieniowej. W okresie letnim należy ją także zamiatać twardą szczotką W sezonie zimowym ważne jest usuwanie zabrudzeń powstałych z kół samochodów, najczęściej są to pozostałości z soli używanej do posypywania dróg. Sól jest chemicznie agresywna i niszczy wierzchnią część naszego bruku. Dlatego należy, w miarę możliwości, usuwać śnieg nawieziony przez samochód. Należy dbać o drożność rynien, zacieki wody, kałuże spowodowane wadliwą instalacją powodują korozję betonu. Może to nas narazić na duże koszty związane z wymianą części bruku.

Zobacz także: Kupujemy kostkę brukową krok po kroku

reklama

Data publikacji:

Autorzy:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kostka brukowa.
Kostka brukowa.

Podatki 2017 cz. 2 - PIT, CIT, ryczałt 2017 (książka)29.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »