| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Woda w ogrodzie > Nawadnianie automatyczne – poradnik

Nawadnianie automatyczne – poradnik

Nawadnianie automatyczne ułatwia podlewanie w dużych ogrodach, ale również pod nieobecność domowników. Podpowiadamy jak działa automatyczny system nawadniania i jak wybrać odpowiednie urządzenia.

W dużym ogrodzie, z dużą ilością kwiatów i roślin, które wymagają systematycznego dostarczenia wody, podlewanie może być bardzo czasochłonne. Chcąc utrzymać ogród w dobrej formie, a jednocześnie nie spędzić połowy dnia nad podlewaniem, warto zainstalować nawadnianie automatyczne.

Działanie nawadniania automatycznego

Rury w nawadnianiu automatycznym są umieszczone pod ziemią. Łączą się ze zraszaczami i urządzeniami kroplującymi. Woda jest doprowadzana do roślin poprzez automatyczne elektrozawory, które wysuwają się w zaplanowanym czasie. Godzinę, dzień i porę podlewania ustalamy na systemie sterującym.

Dzięki mechanizmowi możemy ustalić czas podlewania w zależności od potrzeb danej rośliny. Warto pamiętać, że drzewa i krzewy należy podlewać co kilka dni dość intensywnie. Chcąc mieć ładny zielony trawnik, trzeba zraszać go przynajmniej raz dziennie.

Intensywność podlewania zależy również od warunków atmosferycznych. W lecie będziemy musieli dostarczyć glebie więcej wody, a w chłodniejsze dni – mniej. A kiedy pada i ziemia jest wystarczająco wilgotna – w ogóle możemy zrezygnować z uruchamiania zraszaczy. I pojawia się pytanie – czy będziemy musieli dodatkowo czuwać nad systemem nawadniającym i wyłączać go, gdy pada deszcz? Nie, jeżeli zamontujemy odpowiednie czujniki. Na dachu możemy zamontować czujnik deszczu, a w ziemi czujnik mierzący poziom wilgotność. Wówczas system nawadniania automatycznego działa wtedy kiedy powinien.

Zanim zamontujesz – zaprojektuj

Projekt nawadniania automatycznego zależy od kilku czynników. Nie na każdej działce sprawdzą się te same urządzenia. Warto wziąć pod uwagę wielkość i kształt ogrodu oraz ile roślin należy podlewać.

Istotna jest również wydajność sieci wodociągowej  - chodzi tu o ilość wody i ciśnienie. Może się bowiem okazać, że będzie potrzebna dodatkowa pompa. W przeciwnym razie woda nie zasili całego systemu nawadniającego. Jakość wody również jest istotna. Twarda woda może wymagać dodatkowego filtra.

Jakie urządzenie nawadniające wybrać?

Wybór konkretnych urządzeń zraszających i kroplujących zależy od powierzchni, którą należy nawadniać i zapotrzebowania roślin na wodę.

Wybierać możemy pomiędzy zraszaczami stałymi i ruchomymi, wynurzalnymi i niewynurzalnymi oraz mikrozraszacze i urządzenia kroplujące.

Zraszacze stałe pozwalają na formowanie wody w określonym kształcie – posiadają wymienne dysze.

Zraszacze ruchome wyposażone są w mechanizm młoteczkowy lub turbinowy. Dzięki temu dokładnie jest nawadniany obszar w obrębie koła lub półkola.

Zraszacze wynurzalne są ukryte w obudowie, która znajduje się pod ziemią. Wynurzają się jedynie podczas zraszania wodą.

Zraszacze niewynurzalne montuje się na rurce. Dobrze sprawdzają się w warzywniakach lub pośród krzewów.

Mikrozraszacze to urządzenia, które rozpylają bardzo delikatny strumień wody – mgiełkę. Montowane są na metalowej szpilce wbitej w ziemię.

Urządzenia kroplujące podlewają glebę wolno wypływającymi pojedynczymi kroplami.

Zobacz także: Piaskowy filtr do basenu – wszystko co trzeba wiedzieć

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »