| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Woda w ogrodzie > Jak przygotować oczko wodne do zimy?

Jak przygotować oczko wodne do zimy?

Listopad to ostatni moment, w którym powinniśmy podjąć działania, by zabezpieczyć rośliny w oczku wodnym przez przymrozkami. Przygotowania do zimy w ogrodzie najlepiej rozpocząć na tyle wcześnie, aby zdążyć przed pierwszym śniegiem. Niektóre gatunki roślin są odporna na działanie chłodu i mrozu, niestety większość z nich na pewno nie przetrwa zimy bez odpowiedniego zabezpieczenia. Zobacz, jak przygotować oczko wodne do zimy.

Jak utrzymać rośliny przy życiu podczas zimy?

Jest kilka metod, aby rośliny w oczku wodnym przetrwały zimę.

W stawie – pod powierzchnią wody

Na okres zimy, należy wyjąć ze stawu rośliny egzotyczne, a te które znajdują sie tuż pod powierzchnią wody należy przenieść głębiej, bliżej dna zbiornika. Rośliny, które wystają ponad taflę wody należy przyciąć w taki sposób, aby jak najwięcej światła dochodziło od stawu (starczy wysokość ok. 30 cm nad powierzchnią wody). Roślin, które zetniemy – nie wyrzucamy, kiedy już przyjdą mrozy obłożymy nim przerębel. Pamiętajmy też o regularnym odśnieżaniu zamarźnietego lustra wody.

Kiedy zbiornik jest pusty

Kiedy opróżnimy staw z wody, znajdujące się w nim rośliny powinniśmy umieścić w koszach. Pojemniki należy ustawić na dnie, a rośliny podlać dużą ilością wody, na koniec kosze należy zasypać grubą warstwą suchych liści.

Zobacz także: Oczko wodne - porady

Przechowywanie roślin w piwnicy  

Rośliny, które są zimnozielone, na okres zimy należy przenieść do piwnicy lub garażu. W pomieszczeniu, którym będą się znajdować powinna być temperatura ok. 5–10°C. Rośliny należy umieścić w plastikowych, szczelnych pojemnikach wypełnionych wodą. Rośliny można też przechowywać w akwarium. Przechowywane rośliny należy doświetlać, można to zrobić np. świetlówkami. Lampy powinny być zapalone przez cały dzień.

Zimowanie roślin egzotycznych z oczka wodnego

Jeśli posiadamy w oczku wodnym rośliny egzotyczne np. hiacynty, w okresie zimowy należy przetrzymywać je w pojemnikach wypełnionych gliniastą ziemią lub piaskiem. Należy je też obficie podlewać (woda musi mieć być min. 2 cm ponad warstwę podłoża). Rośliny egzotyczne podczas zimowania powinny znajdować się w jasnym i ciepłym pomieszczeniu. Optymalna temperatura to min. 15°C. Pojemniki powinniśmy ustawić jak najbliżej okna, aby rośliny miały stały dostęp do światła. Trzeba je często podlewać i nawozić preparatem dla roślin akwariowych.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

www.budujesz-kupujesz.pl

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Oczko wodne. Fot. Fotolia
Oczko wodne. Fot. Fotolia

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jagoda Szymańska

projektant wnętrz, INNE MEBLE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK