| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Woda w ogrodzie > Jak przygotować oczko wodne do zimy?

Jak przygotować oczko wodne do zimy?

Listopad to ostatni moment, w którym powinniśmy podjąć działania, by zabezpieczyć rośliny w oczku wodnym przez przymrozkami. Przygotowania do zimy w ogrodzie najlepiej rozpocząć na tyle wcześnie, aby zdążyć przed pierwszym śniegiem. Niektóre gatunki roślin są odporna na działanie chłodu i mrozu, niestety większość z nich na pewno nie przetrwa zimy bez odpowiedniego zabezpieczenia. Zobacz, jak przygotować oczko wodne do zimy.

Jak utrzymać rośliny przy życiu podczas zimy?

Jest kilka metod, aby rośliny w oczku wodnym przetrwały zimę.

W stawie – pod powierzchnią wody

Na okres zimy, należy wyjąć ze stawu rośliny egzotyczne, a te które znajdują sie tuż pod powierzchnią wody należy przenieść głębiej, bliżej dna zbiornika. Rośliny, które wystają ponad taflę wody należy przyciąć w taki sposób, aby jak najwięcej światła dochodziło od stawu (starczy wysokość ok. 30 cm nad powierzchnią wody). Roślin, które zetniemy – nie wyrzucamy, kiedy już przyjdą mrozy obłożymy nim przerębel. Pamiętajmy też o regularnym odśnieżaniu zamarźnietego lustra wody.

Kiedy zbiornik jest pusty

Kiedy opróżnimy staw z wody, znajdujące się w nim rośliny powinniśmy umieścić w koszach. Pojemniki należy ustawić na dnie, a rośliny podlać dużą ilością wody, na koniec kosze należy zasypać grubą warstwą suchych liści.

Zobacz także: Oczko wodne - porady

Przechowywanie roślin w piwnicy  

Rośliny, które są zimnozielone, na okres zimy należy przenieść do piwnicy lub garażu. W pomieszczeniu, którym będą się znajdować powinna być temperatura ok. 5–10°C. Rośliny należy umieścić w plastikowych, szczelnych pojemnikach wypełnionych wodą. Rośliny można też przechowywać w akwarium. Przechowywane rośliny należy doświetlać, można to zrobić np. świetlówkami. Lampy powinny być zapalone przez cały dzień.

Zimowanie roślin egzotycznych z oczka wodnego

Jeśli posiadamy w oczku wodnym rośliny egzotyczne np. hiacynty, w okresie zimowy należy przetrzymywać je w pojemnikach wypełnionych gliniastą ziemią lub piaskiem. Należy je też obficie podlewać (woda musi mieć być min. 2 cm ponad warstwę podłoża). Rośliny egzotyczne podczas zimowania powinny znajdować się w jasnym i ciepłym pomieszczeniu. Optymalna temperatura to min. 15°C. Pojemniki powinniśmy ustawić jak najbliżej okna, aby rośliny miały stały dostęp do światła. Trzeba je często podlewać i nawozić preparatem dla roślin akwariowych.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

www.budujesz-kupujesz.pl

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Oczko wodne. Fot. Fotolia
Oczko wodne. Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK