Układ sterowania – sposób zabezpieczenia
Układ sterowania systemem nawadniającym również należy odpowiednio zabezpieczyć na sezon zimowy. Sterowniki, które są montowane do kranów należy odłączyć, żeby nie uległy zniszczeniu przez minusowe temperatury. Natomiast w przypadku zaworów elektromagnetycznych, które mieszczą się w skrzyniach zamontowanych w ziemi, usuwamy z nich wodę sprężonym powietrzem albo na okres zimy całkowicie je demontujemy. Na wiosnę znów je montujemy.
reklama
reklama
Zobacz także: Rodzaje folii do oczek wodnych – którą wybrać?
Dodatkowe wskazówki
Przy zabezpieczaniu systemu nawadniającego do zimy warto również pamiętać o demontażu reduktora ciśnienia oraz filtrów. Wszystkie zabezpieczone przez nas elementy należy dokładnie oczyścić i umieścić w suchym miejscu. Dzięki temu, bezpiecznie przetrwają okres silnych przymrozków i opadów śniegu.
Odpowiednie przygotowanie systemu nawadniającego do zimy jest ważnym elementem w dbaniu o nasz ogród. Tak przygotowany sprzęt będziemy mogli z powodzeniem uruchomić w przyszłym sezonie. Dzięki temu zaoszczędzimy na dokupywaniu poszczególnych elementów systemu nawadniającego i na jego dodatkowych naprawach.
Zobacz także: Wąż ogrodowy – który wybrać?