| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Woda w ogrodzie > Deszczówka w ogrodzie – sposoby zbierania i przechowywania

Deszczówka w ogrodzie – sposoby zbierania i przechowywania

Deszczówka to najkorzystniejsza woda do podlewania roślin, grządek ogrodowych oraz trawników. Zawiera składniki odżywcze, które korzystnie wpływają na rozwój kwiatów, poprawiają ich wzrost oraz wygląd. Sprawdź, jak w łatwy sposób możesz zbierać i przechowywać deszczówkę w ogrodzie.

Deszczówka jest dobrym udogodnieniem późną wiosną i latem, kiedy to temperatura wzrasta a rośliny w naszym ogrodzie potrzebują dodatkowego nawodnienia. Dzięki deszczówce możemy zaoszczędzić zużycie wody bieżącej. Dodatkowo, ustawiając pojemnik do zbierania deszczówki zabezpieczymy naszą działkę przed zalaniem przez wodę deszczową, która spływając z dachu zalega potem w ogrodzie w postaci kałuż.

Deszczówka w stawach i oczkach wodnych

Deszczówkę można łatwo wykorzystać do podlewania działki. Dobrym sposobem na jej magazynowanie są stawy i oczka wodne. Takie zbiorniki należy wyłożyć gliną lub folią ogrodniczą. Gromadzoną w nich deszczówką możemy podlewać grządki ogrodowe, rośliny oraz trawniki. Należy jednak uważać na przepełnienie się zbiornika w czasie intensywnych opadów deszczu, ponieważ podnoszący się poziom wody może spowodować zalanie działki.

Staw. Fot. Fotolia

Zobacz także: Rodzaje folii do oczek wodnych – którą wybrać?

Zbiorniki na deszczówkę

Deszczówkę można gromadzić w zwykłych beczkach, jednak woda a przechowywana w tego typu pojemnikach często poddawana jest wysokiej temperaturze oraz światłu słonecznemu, co powoduje rozwój glonów. Przy wybieraniu beczki lub pojemnika do trzymania deszczówki warto obliczyć rozmiary powierzchni z której zbiera się wodę (1m2 zbiornika na 25m2 powierzchni) oraz przewidywane zapotrzebowanie na wodę. Dzięki temu zawsze otrzymamy taką ilość deszczówki, jaką potrzebujemy do podlewania działki. Najlepszymi zbiornikami do gromadzenia deszczówki są te wykonane z polietylenu. Są one nieprzezroczyste i nie przegrzewają się od słońca. W wodzie, która jest przechowywana na otwartym terenie zbyt długo, mogą rozwinąć się glony, dlatego też warto pomyśleć o umieszczeniu pojemnika na deszczówkę w piwnicy, gdzie jest chłodno i ciemno lub o zakopaniu go na działce. Najnowsze modele zbiorników na deszczówkę można zamontować bezpośrednio do rynny.

Wykorzystanie deszczówki do podlewania działki to oszczędność pieniędzy oraz ekologiczne działanie. Płacimy mniejsze rachunki a nasz rośliny szybko rosną. Jednak należy pamiętać, o tym, aby nie zbierać deszczówki z pokryć azbestowo-cementowych, ponieważ taka woda ma właściwości rakotwórcze.

Zobacz także: Zbiorniki wodne w ogrodzie

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Kozłowska

Radca prawny, adwokat, specjalista z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK