| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Woda w ogrodzie > Rodzaje folii do oczek wodnych – którą wybrać?

Rodzaje folii do oczek wodnych – którą wybrać?

Folii dostępnych na rynku jest wiele. Mamy folie budowlane, folie z polietylenu (PE) folie z polichlorku winylu (PVC) oraz różnego typu membrany. Niestety nie wszystkie nadają się do budowy oczka wodnego. Większość z nich jest zbyt cienka i nie jest odporna na działanie promienie UV. Jaką w takim razie folię zakupić?

Planując kupno folii do budowy oczka wodnego, powinniśmy zakupić folię przeznaczona właśnie do tego celu.  Folie wytworzone pod kątem oczek wodnych są bardzo wytrzymałe i trwałe. Są także odporne na uszkodzenia mechaniczne, promieniowanie słoneczne, poza tym posiadają specjalną gwarancję.

Z pośród folii, dostępnych na rynku, które są przeznaczone do budowy oczek wodnych wyróżniamy: folie z polietylenu (PE), folie z polichlorku winylu (PVC) oraz specjalne membrany z gum syntetycznych (EPDM). Która będzie dla  nas najlepsza? 

Folie z polietylenu (PE)

To najtańszy rodzaj folii stosowany do wykonywania oczek wodnych. Niestety tego rodzaju folię są także najsłabsze jakościowo. W czasie zimy podczas działania niskich temperatur, zamarznięta na dnie zbiornika folia – może pękać. Podobnie sytuacja wygląda na brzegu, gdzie wywinięta na brzegach zbiornika folia, wystawiona jest na działanie promieni słonecznych  – to także może popękać.

Folia z polietylenu nie jest zbyt trwała. Jeśli zdecydujemy się na ten rodzaj folii, może okazać się że po kilku sezonach będziemy musieli ją wymienić. Ze względu na małą wytrzymałość, folie z PE najlepiej jest stosować do przylegających do oczka ”ogrodów bagiennych”. Nie wymagają takiej szczelności, jak oczko wodne, a poza tym w ich przypadku folia chroniona jest dodatkowo warstwą ziemi.

Zobacz także: Rośliny do oczka wodnego – podwodne, pływające, bagienne i przybrzeżne

Folie polichlorku winylu (PVC)

To najpopularniejszy rodzaj folii stosowany do wykonywania oczek wodnych w ogrodzie. Folia z PVC jest mocna i wytrzymała. Nawet jeśli z jakiegoś powodu ulegnie uszkodzeniu, można ją nadpalić, klejąc ją za pomocą specjalnego kleju. Chcą wyłożyć nią małe oczko wodne – w zupełności wystarczy nam folia o grubości 0,5 mm, do budowy większego oczka – lepiej wykorzystać folię o gr. 1 mm, lub grubszą.

Z pośród folii z PVC dostępnych na rynku spotkamy folie w różnych kolorach: czarną, zieloną, niebieską, a także z nadrukiem np. imitującym żwir. Najlepiej wybrać folię czarną lub ciemnozieloną – te wyglądają najbardziej naturalnie.

Membrany z gum syntetycznych (EPDM)

Membrany EPDM (Etylo-Propylenewe-Dienowe-Monomery) to najlepsze jakościowo membrany dostępne na rynku przeznaczone do oczek wodnych. Choć na pierwszy rzut oka membrana EPDM przypomina folię, w rzeczywistości jest to, bardzo elastyczny i rozciągliwy materiał wykonany z syntetycznego kauczuku. Wytrzymałość membrany EPDM ocenia się na ok. 30–50 lat. Jest to najwytrzymalszy materiał dostępny na rynku do budowy oczek wodnych, niestety jest też dość drogi.

Zobacz także: Jak wybudować w ogrodzie staw do kąpieli?

Jak wybrać najlepszą folię i nie przepłacić?

Kupując folię do budowy oczka wodnego powinniśmy zażądać od sprzedawcy okazania specjalnych atestów od producenta, pozwalających na używanie danej folii w oczkach wodnych. Na rynku jest wielu nieuczciwych sprzedawców, którzy mają w swojej ofercie np. folie budowlane przeznaczone np. do izolacji tarasów i sprzedają ją jako folie do budowy oczek wodnych. Folie te mogą mieć w swoim składzie różne trujące chemiczne związki, które mogą szkodzić organizmom wodnym znajdującym się w oczku. Podczas zakupu folii, zwróćmy także uwagę na jaj kolor. W sprzedaży spotkamy różne odcienie folii od jaskrawo zielonych i niebieskich po takie z kolorowym nadrukiem. Wykonane z nich oczka wyglądają bardzo nienaturalnie. Najlepiej jest wybrać folię w kolorze czarnym lub ciemnej zieleni – te wyglądają najbardziej naturalnie.

mgr inż. Arkadiusz Prażmowski
oczkowodne.net

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wierzbowski Eversheds

Usługi prawne dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »