| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Woda w ogrodzie > Basen odkryty w ogrodzie

Basen odkryty w ogrodzie

Basen w ogrodzie to sezonowa przyjemność. Aby jednak móc korzystać z basenu w chłodniejsze dni, należy zadbać o dodatkowe podgrzanie wody. Do urządzeń podgrzewających wodę w basenie zalicza się przepływowe grzałki elektryczne, wymiennik ciepła oraz kolektory słoneczne.

Przepływowa grzałka elektryczna – jak działa?

Specjalny sterownik umożliwiający regulację temperatury pomiędzy 10–55 stopni C, który jednocześnie zabezpiecza grzałkę przed przegrzaniem, a w przypadku braku wody automatycznie ją wyłącza. Moc grzałki jest zależna od wielkości basenu. Aby bezpiecznie korzystać z tego rodzaju instalacji, konieczne jest posiadanie zasilania trójfazowego, wyposażonego w wyłącznik przeciwporażeniowy.

Czym jest wymiennik ciepła?

Płynąca z pieca gorąca woda wpływa do wężownicy wymiennika, a woda z basenu opływając wężownicę, nagrzewa się – tłumaczy Maciej Chudy z firmy MULTI przyjemność budowania zajmującej się profesjonalnym doradztwem budowlanym.

 - Temperatura wody z basenu mierzona jest przez czujnik temperatury. Gdy osiągnie wymaganą temperaturę, czujnik przekazuje sygnał do sterownika, który wówczas przerywa obieg gorącej wody z C.O. – dodaje M. Chudy.

Wymienniki ciepła mogą mieć zasilanie jedno lub trójfazowe. Oprócz samego wymiennika w skład zestawu wchodzą także pompa obiegowa i sterowany elektronicznie zasobnik.

Zobacz także: Czym są gruntowe wymienniki ciepła i jakie mają zastosowanie?

Kolektory słoneczne

W pobliżu basenu lub na najmocniej nasłonecznionej części dachu można zamieścić kolektory słoneczne. Po przefiltrowaniu woda basenowa przepływa przez nie, nagrzewając się, a następnie wraca do basenu.  Ten system pozwala podnieść temperaturę wody nawet o 8 stopni Celsjusza. Montaż kolektorów może się odbyć już w istniejącej instalacji filtrującej. Pompa filtra będzie wówczas transportować wodę. Można także podłączyć sterowanie, które optymalnie dopasuje temperaturę wody do indywidualnych preferencji domowników, będzie też kontrolować działanie kolektorów i pompy filtra.

– Zakup i montaż systemu solarnego jest wprawdzie dużym wydatkiem, ale wynagradzają nam to niskie koszty jego eksploatacji – zapewnia Maciej Chudy z MULTI przyjemność budowania.

Poza tym, kogo nie kusi możliwość przedłużenia sezonu kąpielowego we własnym ogrodzie?  Kolektory działają również przy zachmurzeniu, wykorzystując niewidoczne pasmo promieni słonecznych.

Zobacz także: Pozyskiwanie energii słonecznej przez kolektory

Źródło: MULTI

reklama

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Do urządzeń podgrzewających wodę w basenie zalicza się przepływowe grzałki elektryczne, wymiennik ciepła oraz kolektory słoneczne. Fot. materiały prasowe
Do urządzeń podgrzewających wodę w basenie zalicza się przepływowe grzałki elektryczne, wymiennik ciepła oraz kolektory słoneczne. Fot. materiały prasowe

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »