| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Woda w ogrodzie > Woda w ogrodzie niskim kosztem

Woda w ogrodzie niskim kosztem

Poza charakterystycznymi typami dużych fontann, można wykonać coś małego w swoim otoczeniu. Jest to możliwe nawet, gdy nie mamy miejsca na sadzawkę, wystarczy wykonać mały zbiornik, w którym woda krąży w obiegu zamkniętym.

Przykładem może być źródełko z kamienia, którego można poszukać na miedzach śródpolnych, można go też kupić np. w sklepach ogrodniczych. Następnie wykonuje się w nim otwór, w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać - im kamień ma większą powierzchnię tym szerszy powinien być otwór. Ma to związek z ilością wody, jaka potrzebna jest do uzyskania najlepszego efektu. Przez otwór wąski woda tryska jak z sikawki, natomiast przez obszerniejszą szczelinę swobodnie wypływa i rozlewa się na boki - wtedy wygląda naturalnie i przypomina źródełko.

Następnie dobieramy pompę, którą umieszczamy na dnie zbiornika. Wybieramy typ przeznaczony do oczek wodnych, a moc urządzenia dobieramy do wielkości skałki. W przypadku kamienia o średnicy ok. 40 cm wydajność urządzenia nie powinna być mniejsza niż 2000 l/h.

Zobacz także: Jaką fontannę wybrać

Następnie potrzebny jest zbiornik, który będzie zapewniał rezerwuar wody. Można go kupić w sklepach akwarystyczno - ogrodniczych, można też przygotować zbiornik domowym sposobem – np. plastikowy pojemnik, który wkopuje się w środek płytkiej niecki, wyłożonej folią. Jeśli w niecce ma się utrzymywać lustro wody, wtedy brzegi pojemnika należy szczelnie połączyć z folią. Na dnie plastikowego pojemnika umieszczamy pompę.

Zbiornik przykrywamy solidną perforowaną klapą lub kratą albo skrzynką - zdolną utrzymać ciężar i przypadkowe nadepnięcie człowieka. Na takiej podstawce możemy np. ustawić rzeźbę, a w wywiercony w dnie skrzynki otwór, od spodu wciskamy rurę doprowadzającą wodę z pompy. Obok miejsca posadowienia rzeźby powinien znajdować się otwór, przez który w razie konieczności można wyjmować pompę.

Folię i część kraty wokół rzeźby maskujemy warstwą grubego żwiru lub drobnych otoczaków, zbiornik wypełniamy wodą, włączamy pompę i gotowe. W zbiorniku trzeba uzupełniać wodę, gdy widzimy, ze strumień jest słabszy. Jeśli mimo uzupełnienia woda nadal źle wypływa, przyczyną może być zamulony filtr pompki. Wówczas trzeba wyjąć z niego gąbkę i wypłukać. 

Zobacz także: Krótko o konstrukcji fontanny ogrodowej

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »