| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Woda w ogrodzie > Czysta woda w ogrodzie

Czysta woda w ogrodzie

Budowa oczka wodnego lub kaskady w ogrodzie to doskonały pomysł. Niestety często rezygnujemy z niego z powodu przekonania, że woda w oczku szybko zielenieje i pachnie nieprzyjemnie.

Wynika to z naszych obserwacji, np. widzimy taki problemu u sąsiadów, a czasem z własnego doświadczenia. Szybko zniechęcamy się i zasypujemy nasze oczko, mimo że wydaliśmy tyle pieniędzy na bezużyteczne pompy i filtry.

Woda w oczku może być czysta! Kluczem do sukcesu jest wiedza i odpowiednie podejście. Wielu posiadaczy „zielonych zbiorników” popełnia błąd już przy ich budowie. Najpierw wykopują i zalewają zbiornik, po czym dokupują w centrum ogrodniczym sprzęt filtrujący i wpuszczają ozdobne ryby. Niestety, tym czego brakuje, jest rozważne ustalenie właściwych proporcji wielkości stawu do możliwości filtracyjnych.

Zobacz także: Jak samodzielne wykonać instalację nawadniającą

Oczko wodne czy sadzawka to próba odtworzenia naturalnego zbiornika wodnego, w którym woda utrzymuje swoją czystość dzięki równowadze biologicznej i chemicznej. Należy poznać te zależności i spojrzeć na zbiornik jak na system. Im mniejszy zbiornik, tym mniejsze możliwości jego samooczyszczania. Poza tym, decydując się na zbiornik musimy zdać sobie sprawę z faktycznych kosztów jego utrzymania. Na dobór systemu filtracyjnego składa się kilka kryteriów:

1. Wielkość zbiornika – zazwyczaj mierzona w litrach. Całość zbiornika powinna zostać przefiltrowana w ciągu doby, więc im większy zbiornik tym większe filtry i mocniejsze pompy.

2. Ilość składników pokarmowych – glony pobierają składniki pokarmowe z wody. Największym źródłem tych składników jest pokarm dla ryb i ich odchody. Decydując się na ryby należy zdawać sobie sprawę z tego, że będziemy musieli powiększyć możliwości systemu filtracyjnego o 20-30%, a przy karpiach Koi nawet o 50%. Innym źródłem składników pokarmowych są wody opadowe, szczególnie jeżeli spływają z pól i trawników. Dlatego należy zabezpieczyć zbiornik odpowiednim drenażem.

3. Nasłonecznienie – im większe, tym woda szybciej się nagrzewa i glony mają lepsze warunki do rozwoju. Ponadto, rozgrzana woda oddaje tlen, który potrzebny jest organizmom oczyszczających zbiornik. Nasłonecznienie ograniczamy odpowiednim usytuowaniem zbiornika. Możemy go także osłonić drzewami, ale należy pamiętać o tym, że liście, podobnie jak inne szczątki, zwiększają ilość składników pokarmowych. Zbiornik powinien posiadać część głęboką, w której woda pozostaje chłodniejsza. Funkcję zacieniającą doskonale spełniają także liście roślin pływających. Zbiornik silnie nasłoneczniony wymaga zwiększenia filtracji o 10-20%

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Rybka

www.dekoria.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK