| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Woda w ogrodzie > Nawadnianie ogrodu

Nawadnianie ogrodu

Budowa instalacji automatycznego nawadniania ma na celu oszczędzanie wody i czasu. Dzięki zastosowaniu systemu woda trafia do roślin w odpowiednich ilościach i czasie, a właściciel ogrodu nie musi poświęcać czasu na podlewanie ręczne. Oszczędność wody zwraca finansowy koszt wykonania instalacji już po kilku latach.

Instalacja nawadniająca to system odpowiednio rozmieszczonych urządzeń rozprowadzających wodę, połączonych ze źródłem wody i sterownikiem włączającym i wyłączającym system.

Podstawowym urządzeniem nawadniającym jest zraszacz. Najwygodniejszą formę mają zraszacze wynurzeniowe, czyli takie, które widoczne są tylko w czasie pracy. Zraszacze wynurzeniowe, pracujące w formie statycznej lub rotacyjnej, posiadają regulację kąta zraszania, a w przypadku zraszaczy rotacyjnych, także zasięgu.

Zraszacz rotacyjny, fot. TORO

W miejscach, gdzie praca zraszaczy jest ograniczona lub nie wskazana, stosuje się linię kroplującą. Jest to elastyczna rurka z wbudowanymi emiterami, które wypuszczają co kilka sekund kroplę wody bezpośrednio pod roślinę. Zraszacze i linie kroplujące połączone są ze źródłem wody siecią elastycznych rur o odpowiedniej grubości.

Zobacz także: Oczko wodne w ogrodzie

Między źródłem wody a sekcją (grupą zraszaczy lub linią kroplującą) umieszczony jest elektrozawór.

Elektrozawory, fot. TORO

Ustawieniem elektrozaworów zarządza sterownik, otwierając je lub zamykając. Sterownik to niewielkie urządzenie elektryczne posiadające pamięć, dzięki czemu możemy go zaprogramować tak, aby w danym dniu o danej godzinie i minutach włączył odpowiednią sekcję i zamknął ją po określonym czasie. Ułatwia to znacząco korzystanie z systemu, gdyż wystarczy, że raz na jakiś czas zmienimy ustawienia pracy instalacji dostosowując je do pory roku. Sam sterownik umieszcza się w budynku lub pod zadaszeniem. Praca systemu zatrzymywana jest w momencie opadów dzięki czujnikowi deszczu.

Koszt zaplanowania i wykonania instalacji nawadniającej nie jest duży. Różnice w wydatkach na wodę są tak znaczne, że inwestycja zwraca się po kilku latach. Aby jednak mieć pewność, że system będzie działał poprawnie, warto skorzystać z usług profesjonalistów. Dobre projektowanie instalacji nawadniającej wymaga wiedzy i doświadczenia. Należy umiejętnie rozmieścić zraszacze i dobrać ich model, zasięg i wydajność, po czym utworzyć sekcje, dostosowując ich pracę do możliwości źródła wody - jego ciśnienia i wydajności.

Ważne są także obliczenia dotyczące spadków ciśnienia i dobór rur. Wszytko to służy temu, aby zapewnić wydajną i bezproblemową pracę instalacji nawadniającej. Oprócz samej budowy instalacji ważne jest także dostosowanie jej pracy do zapotrzebowania roślin i właściwości gleby oraz do danej pory roku. Dlatego ustawienie optymalnego, indywidualnego planu nawadniania wymaga fachowej korekty uwzględnionej zazwyczaj w cenę projektu.

Do wykonania projektu nawadniania niezbędny jest podkład geodezyjny lub projekt ogrodu wykonany w skali z oznaczeniem różnic w wysokościach, oraz parametry źródła wody (wodociąg, pompa głębinowa). 

Zobacz także: Meble ogrodowe

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autorzy:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nawadnianie ogrodu.
Nawadnianie ogrodu.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kujawska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK