| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Warzywa i owoce > Pigwa – odmiany i uprawa

Pigwa – odmiany i uprawa

Pigwa należy do rodziny różowatych. Ma ona formę krzewu i wydaje aromatyczne owoce o właściwościach leczniczych. Pigwa jest również krzewem dekoracyjnym ze względu na białe i różowe kwiaty oraz żółte owoce. Przeczytaj, jakie są odmiany pigwy i jak należy ją uprawiać.

Owoce pigwy wykorzystywane są do produkcji win, różnego rodzaju nalewek, marmolad, powideł, soków oraz kompotów. Dzięki zawartych w nich substancjach czynnych stosuje się je również w celach leczniczych.

Odmiany pigwy

Wśród popularnych odmian pigwy warto wymienić Lescowac. Jej owoce wielkością i wyglądem przypominają jabłka. Ponadto odmiana ta bardzo szybko rośnie i nie potrzebuje dodatkowego nawożenia. Kolejna odmiana to Portugalia. Musi być systematycznie oraz obficie nawadniania. Źle znosi niedobory wilgoci. Odmianą dobrze nadającą się na przetwory jest Ursynowska. Natomiast Bereczki ma małe wymagania odnośnie gleby oraz obficie owocuje.

19,90 złFaktury 2014 - PDF

Zobacz także: Drzewa i krzewy o barwnych owocach

Pigwa. Fot. Fotolia

Uprawa pigwy

Uprawa pigwy nie jest trudna. Rośnie ona na każdym rodzaju gleby. Jednak na glebach żyznych i zasobnych w substancje mineralne pigwa ma lepszy wzrost i owocowanie. Nie musimy jej często podlewać (wystarczy 3–4 razy w tygodniu), ponieważ na płytki system korzeni. Dobrze rośnie na stanowisku słonecznym i zacisznym, osłoniętym od wiatru. Pigwę nawozimy kompostem lub nawozem mineralnym. Jeżeli chodzi o przycinanie gałęzi pigwy, jest to zabieg konieczny jedynie w przypadku, gdy rośnie zachoruje albo ma uszkodzone pędy. Natomiast jeżeli chcemy odmłodzić starą roślinę, należy przyciąć wszystkie pędy na wysokość 5–10 cm. Takie działania zapewnią szybkim wzrostem nowym i mocniejszych pędów. Jednak podcinanie gałęzi nie powinno być zbyt częste ponieważ możne ona nie zaowocować w kolejnym roku. Pigwę można rozmnażać na kilka sposobów: sczepienie na jarzębinie, szczepienie na głogu oraz kopczykowanie, czyli obsypanie pędów ziemią. Należy je przeprowadzić wiosną, natomiast jesienią powinniśmy oddzielić sadzonki od dorosłej rośliny.

Zobacz także: Owoce jesieni – Orzechy

Pigwa ma wiele przydatnych zalet. Dzięki delikatnym kwiatom i dużym, żółtym owocom może stać się ozdobą każdego ogrodu. Dodatkowo roślina ma właściwości lecznicze i miododajne. Co sprawdza się gdy mamy w sąsiedztwie hodowlę pszczół. Jej kolejnym atutem jest możliwość wykorzystania jako podkładki do innych drzew (zwłaszcza owocowych), aby nie osiągały one dużych rozmiarów.

avatar

2013-11-11 20:56 Zgłoś

robię soki z pigwy .Przepyszne aromatyczne i zdrowe.Znajomizachwycaja się aromatem.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP26
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Europejski Fundusz Leasingowy

Europejski Fundusz Leasingowy SA powstał w 1991 roku, jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce.

Zostań ekspertem Infor.pl »