| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Warzywa i owoce > Pieczarki – uprawa

Pieczarki – uprawa

Pieczarki można uprawiać w pomieszczeniu w przeciwieństwie do wielu roślin, nie wymagają światła. Do odpowiedniego wzrostu pieczarce potrzebna jest natomiast bardzo wysoka wilgotność powietrza. Podpowiadamy, jak krok po kroku uprawiać pieczarki.

Pieczarki to grzyby kapeluszowe należące do klasy podstawczaków i rodziny bedłkowatych. Występuje dużo jadalnych i smacznych gatunków pieczarek, ale tylko nieliczne można uprawiać w warunkach sztucznych.

Wartość odżywcza pieczarki jest wyższa niż wielu innych warzyw. Grzyb ten zawiera wysoką ilość białka, fosforu oraz witaminy B2.

29.90 zł100 pytań o obowiązek podatkowy VAT - PDF

Zobacz także: Cukinia – uprawa

Do uprawy pieczarki nie jest potrzebne światło. Pieczarki najlepiej rosną w ciemnych pomieszczeniach. Dobrym miejscem do uprawiania pieczarek są: piwnice, garaże, szopy, obory oraz szklarnie. Najlepiej pieczarki hodować w dobrze wietrzonej piwnicy, która zimą jest ogrzewana, a latem temperatura utrzymuje się pomiędzy 12 a 16˚C. W takich warunkach, pieczarkę można uprawiać przez cały rok.

Pieczarki można również uprawiać na wolnym powietrzu, lecz ryzyko niepowodzenia w uprawie jest dużo większe. Uprawiając pieczarki na zewnątrz  należy chronić je przed zmiennymi warunki pogodowymi, poprzez umieszczenie ich w przykrytym dole. Najlepszym miejscem na takie wgłębienie jest zacieniona i osłonięta od wiatru część działki. Dół powinien mieć głębokość 40 cm, szerokość na dnie 1,3 m, przy powierzchni 1,7 m. Długość wykopu należy dopasować do wielkości naszej uprawy. Na brzegach dołu, z wykopanej ziemi, formuje się wał o wysokości 20–25 cm.

Pieczarki można również uprawiać na grzędach z naprzemiennymi warstwami ziemi, nawozu i znów warstwy ziemi. Wybór miejsca na grzędę powinniśmy dostosować do możliwości własnego ogrodu. Może to być zacienione miejsce pod drzewami, między fasolą tyczkową lub przy tyczkach z pomidorami.

Zobacz także: Kalafior w ogrodzie – uprawa

Jeżeli dopiero zaczynamy przygodę z uprawą pieczarek, warto zagospodarować do ich uprawy około 5m2 żyznej ziemi. Najlepszym podłożem do uprawy pieczarek jest przefermentowany nawóz koński. Na grzędę o powierzchni 5 m2 potrzebna będzie około 1 tona nawozu końskiego. Ważne jest, aby konie, od których będzie pochodzić nawóz, były karmione suchą karmą i stały na ściółce ze słomy. Pod pieczarkami możemy stosować również kurzy nawóz lub inny. W tym przypadku należy pamiętać, aby dokładnie wymieszać ze sobą wszystkie składniki.

W przypadku braku nawozu końskiego, możemy stworzyć podłoże ze słomy oraz odpowiednich dodatków (na 100 kg suchej i pociętej słomy pszennej lub żytniej dajemy 0,3 m3 nawozu kurzego oraz 1–5 kg mocznika, 1–2 kg superfosfatu i około 3 kg nawozu wapniowego węglanowego).

Zobacz także: Cebula – uprawa

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

LIS26
TydzieńPWŚCPSN
44272829303112
453456789
4610111213141516
4717181920212223
4824252627282930

Ostatnio na forum

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Piotr Nastaj

Prawnik

Zostań ekspertem Infor.pl »