| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Warzywa i owoce > Rośliny owocowe – pielęgnacja jesienią

Rośliny owocowe – pielęgnacja jesienią

Jesień to nie tylko czas zbioru owoców z zimowych odmian grusz i jabłoni, lecz także okres, w którym sadzimy drzewa i krzewy owocowe. Jak możemy wykorzystać przemarznięte owoce? Jak przechowywać jabłka i gruszki? Co zrobić z zaschniętymi owocami, które zostały na drzewach? Radzimy, jak pielęgnować drzewa i krzewy owocowe jesienią.

Sadzenie roślin owocowych

Po piętnastym października możemy pomyśleć o posadzeniu drzew i krzewów owocowych w naszym ogrodzie. Sadzonki, które kupimy we wszystkich sklepach ogrodniczych, powinny być szczepione na odpowiednich podkładkach – najlepiej karłowych lub podkarłowych. Rośliny szczepione na takich podkładkach nie rozrosną się w duże korony – zajmą mniej miejsca w naszym ogrodzie, a poza tym będą wygodniejsze w pielęgnacji.

Zanim zaczniemy sadzenie, powinniśmy wykopać dołek odpowiedniej wielkości. Dołek musi być dostosowany do wielkości systemu korzeniowego rośliny, którą chcemy posadzić. Korzenie drzewa czy krzewu umieszczamy w dołku, przysypujemy ziemią i ugniatamy glebę dookoła rośliny. Gdy posadzimy rośliny, nie zapomnijmy o tym, aby je obficie podlać.

Maliny, jeżyny, borówki amerykańskie czy agrest pienny powinniśmy posadzić na głębokości o 2–3 cm większej, niż ta, na której krzewy rosły w szkółce. Nieco głębiej zasadzimy porzeczki – zarówno białe, jak czarne i czerwone, a także krzaczaste odmiany agrestu – 5–7 cm głębiej w stosunku do głębokości, na jakiej rośliny rosły w szkółce.

Zobacz także: Jak zaprojektować w ogrodzie sad?

Przygotowanie sadzonek roślin owocowych

Październik do miesiąc, w którym powinniśmy pomyśleć o przygotowaniu sadzonek roślin owocowych do naszego ogrodu. Sadzonki porzeczek – pędy skracamy o 20–25 cm. Te kawałki pędów zawierają pędy wierzchołkowe, które należy odciąć. Zdrowe fragmenty pędów wkładamy naczynia wypełnionego wilgotnym piaskiem – koniec pozostawiony po odciętym wierzchołku powinien być na górze. Naczynie ustawmy w piwnicy.

Sadzonki winorośli przygotowujemy nieco inaczej – ze zdrewniałych, młodych pędów powinniśmy odciąć kawałki o długości około 40 cm. Z fragmentami pędów winorośli postępujemy tak samo jak z pędami porzeczki. Wkładamy je do wilgotnego piasku i zostawiamy w piwnicy. Zarówno sadzonki porzeczek, jak i winorośli wysadzamy w naszym ogrodzie w kwietniu.

Zobacz także: Jak przycinać młode drzewka owocowe podczas sadzenia?

Jak wykorzystać przemarznięte owoce?

Owoce po nocnych przymrozkach są przemarznięte. Pamiętajmy, że przemarzniętych owoców nie powinno się zbierać – poczekamy kilka godzin zanim pozbieramy gruszki czy jabłka. Takich owoców nie możemy już przechowywać, dlatego wykorzystajmy je do zrobienia przetworów – dżemów, soków, konfitur.

Przechowywanie owoców

Te z naszych owoców, które pochodzą z zimowych odmian, powinniśmy przechowywać przez kilka tygodni w skrzyniach. Najlepszym miejscem dla skrzyń z owocami będzie piwnica, pod warunkiem, że nie panuje tam wysoka temperatura.

Owoce, które wyschły na drzewach należy zebrać, aby nie narażać roślin na choroby grzybowe.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jesień to nie tylko czas zbioru owoców z zimowych odmian grusz i jabłoni, lecz także okres, w którym sadzimy drzewa i krzewy owocowe.
Jesień to nie tylko czas zbioru owoców z zimowych odmian grusz i jabłoni, lecz także okres, w którym sadzimy drzewa i krzewy owocowe.

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Gugała

Krzysztof Gugała Ekspert w dziedzinie HR, ze specjalizacją w systemach wynagradzania, Prezes Zarządu w IDEA! Human Capital – we współpracy z Towers Watson Data Services EMEA. W branży HRM pracuje od dwudziestu sześciu lat, łącząc perspektywę doradcy, eksperta i menedżera. Posiada rozległe doświadczenie w projektowaniu i wdrażaniu strategii personalnych i systemów wspierających zarządzanie kapitałem społecznym, w szczególności systemów wynagrodzeń. Kierował projektami obejmującymi opisywanie stanowisk, wartościowanie, projektowanie polityk płacy zasadniczej i zmiennej oraz świadczeń, m.in. dla PGNiG SA, , TVN, Wyborowa SA, Tramwaje Warszawskie i kilkadziesiąt innych. Projektuje i realizuje unikalne na polskim rynku badania rynkowe w zakresie wynagrodzeń . Autor wielu publikacji w prasie specjalistycznej (m.in. HBR Polska, Personel, Zarządzanie Zasobami Ludzkimi) oraz współautor książki „Budowanie pomiar kapitału ludzkiego w organizacji”. Od 2010 prowadzi zajęcia z controllingu personalnego, benchmarkingu wynagrodzeń i systemów motywacyjnych na Akademii Leona Koźmińskiego i we Francuskim Instytucie Zarządzania

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK