| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Warzywa i owoce > Jak wyhodować szpinak?

Jak wyhodować szpinak?


Szpinak jest wytrzymały na przymrozki, szybko rośnie i jest źródłem wielu witamin. Można go wysiewać i zbierać kilka razy w roku. Czy uprawa szpinaku we własnym ogrodzie warzywnym to trudne zadanie?

Lepsze, bo własne

Młode, surowe liście szpinaku smakują jak strąki zielonego grochu. Wycina się je i wykorzystuje do sałatek lub gotowanych potraw. Dzięki kolejnym wysiewom można mieć świeży szpinak przez cały rok. Odmiany szpinaku dzieli się na zimowe i letnie, ale nowe odmiany umożliwiają uprawę przez cały sezon. Niektórzy z pewnością zastanawiają się, czy warto uprawiać warzywa. Pewne jest to, że te z własnego ogrodu lepiej smakują, bo dojrzewają w naturalnych warunkach i nie są naznaczone transportem i często długim pobytem w sklepie. Nie mniej ważna jest też satysfakcja z własnej uprawy roślin, które możemy bezpośrednio wykorzystać w kuchni.

Zobacz także: Jak zaprojektować ogródek warzywny?

Jak uprawiać szpinak?

Dla szpinaku idealna będzie żyzna gleba wzbogacona rok wcześniej obornikiem. Odmiany letnie szpinaku wysiewa się od marca co 2–3 tygodnie. Dzięki temu zapewniamy sobie stale świeży plon. Nasiona szpinaku wysiewa się niezbyt gęsto, do płytkich rowków, co 30 cm. Pod pierwsze, wiosenne siewy powinniśmy przeznaczyć miejsca w pełnym słońcu. Późną wiosna i latem szpinak z powodzeniem można uprawiać wśród wyższych warzyw, które nieco go zacienią. Po ukazaniu się siewek przerzedzamy je tak, aby rosły w rzędzie co 15 cm. Siewki większe można od razu wykorzystywać do potrzeb kulinarnych. Dla pobudzenia wzrostu roślin należy regularnie ścinać liście. Roślinę trzeba regularne podlewać, zwłaszcza w okresie letnich upałów.

Zobacz także: Jak wybudować szklarnię w ogrodzie?

Jak zbierać i przechowywać szpinak?

Szpinak zbieramy, odłamując od rozety zewnętrzne młode liście. Lepiej jednak nie zrywać jednorazowo więcej niż połowę liści z rośliny. W trakcie szybkiego wzrostu roślin latem, liście zbiera się kilkakrotnie w ciągu miesiąca. Należy zrobić to zanim rośliny zaczną kwitnąć, bo wtedy liście zgorzknieją. Możliwe jest też odcięcie całej rozety liści. Z pozostawionych w ziemi korzeni odbiją nowe pędy.

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Szpinak jest wytrzymały na przymrozki, szybko rośnie i jest źródłem wielu witamin. Można go wysiewać i zbierać kilka razy w roku.
Szpinak jest wytrzymały na przymrozki, szybko rośnie i jest źródłem wielu witamin. Można go wysiewać i zbierać kilka razy w roku.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189.00 zł

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

GRU22
TydzieńPWŚCPSN
491234567
50891011121314
5115161718192021
5222232425262728
129303101020304

Ostatnio na forum

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Józef Edmund Nowicki

CONEXIS Kancelaria Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem Infor.pl »