| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Trawnik > Jak przygotować podłoże pod trawnik?

Jak przygotować podłoże pod trawnik?

Piękny i zdrowy trawnik wymaga systematycznych prac pielęgnacyjnych. Najważniejsze jest jednak to jak przygotujemy podłoże pod trawnik. Jest ono bowiem tym, czym fundamenty dla budynku. To już połowa sukcesu. Przygotowanie podłoża pod trawnik wymaga czasu, dlatego powinniśmy zająć się nim stosunkowo wcześnie. Poniżej przedstawiamy jakie czynności należy wykonać by stworzyć podłoże pod nas trawnik.

Przekopywanie ziemi

Przekop teren wyznaczony pod trawnik mniej więcej na głębokość łopaty. Jeśli jest duży może być potrzebna glebogryzarka, którą można wypożyczyć za około 150 zł za dobę. W czasie przekopywania usuń kamienie. Te ładniejsze mogą przydać się do ozdobienia ogrodu. Musimy pamiętać by przed przekopaniem przyjrzeć się chwastom rosnącym na wybranym terenie. Jeśli rozmnażają się przez podział kłączy, glebogryzarka pomoże im się rozprzestrzenić. Powinniśmy więc zawczasu pozbyć się takich chwastów.

Przyjrzyj się ziemi. Jeśli jest lekka i szybko wysycha, dobrze jest ją wymieszać z obornikiem lub kompostem. Ciężką i słabo przepuszczającą należy wymieszać z gruboziarnistym piaskiem. Jeśli na wybranym przez nas miejscu gleba jest zwarta i często przesiąka wodą, konieczny może okazać się system odwadniania instalowany przez specjalistów.

Zobacz także: Trawnik wizytówką Twojego domu

Jeśli w czasie przekopywania okaże się, że warstwa gleby jest cieńsza niż 15 cm należy równomiernie dosypać nowej mieszając je ze sobą.

Odchwaszczanie trawnika

Przekopaną ziemię zagrab wyrównując teren i usuwając resztki chwastów. Po tym zabiegu powinniśmy dać glebie kilka tygodni by osiadła. W tym czasie na bieżąco usuwamy pojawiające się rośliny.

Wyrównywanie powierzchni

Glebę, która osiadła należy jeszcze ugnieść. Jeśli mamy do dyspozycji małą powierzchnię pod trawnik możemy ją udeptać. Do większej trzeba będzie użyć wału. Następnie zagrabiamy ziemię by pozbawić ją nierówności i w razie potrzeby powtarzamy ugniatanie.

Zobacz także: Zakładanie trawnika krok po kroku

Nawożenie trawnika

Kilka dni przed wysianiem lub położeniem darni należy na całej powierzchni rozprowadzić sypki nawóz uniwersalny. Można pomóc sobie grabiami.

Tekst na podstawie książki: Ogrodnictwo dla bystrzyków. Autor: Sue Fisher

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Piękny i zdrowy trawnik wymaga systematycznych prac pielęgnacyjnych.
Piękny i zdrowy trawnik wymaga systematycznych prac pielęgnacyjnych.

Przygotowanie podłoża pod trawnik wymaga czasu, dlatego powinniśmy zająć się nim stosunkowo wcześnie.
Przygotowanie podłoża pod trawnik wymaga czasu, dlatego powinniśmy zająć się nim stosunkowo wcześnie.

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Kuczkowski

Radca prawny, partner, kieruje biurem kancelarii Raczkowski Paruch w Poznaniu. Od ponad 12 lat doradza klientom w zakresie prawa pracy. Posiada szczególnie bogate doświadczenie w zbiorowych stosunkach pracy, w tym w zakresie rozwiązywania i wdrażania układów zbiorowych i innych porozumień ze stroną związkową, gwarancji pracowniczych, prowadzenia sporów zbiorowych i negocjacji ze związkami zawodowymi. Prowadził szereg restrukturyzacji pracowniczych obejmujących zarówno zwolnienia grupowe, jak i programy dobrowolnych odejść oraz inne formy zmniejszania poziomu zatrudnienia. Doradza przy zatrudnianiu kadry menedżerskiej wysokiego szczebla. Bardzo często reprezentuje klientów przed sądami pracy. Ma dużą znajomość branży transportowej i produkcyjnej. Pracował w renomowanych polskich kancelariach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK