| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Rośliny ogrodowe > Zakup roślin ogrodowych. Poradnik

Zakup roślin ogrodowych. Poradnik

Wybór i zakup roślin jest bardzo ważny, kiedy planujemy rozbudowę lub zagospodarowanie roślinami ogrodu. Planując ogród należy dobrze bardzo zaplanować nawet jego najmniejszy element. Sadząc drzewa i krzewy powinniśmy dokładnie sprawdzić ich pochodzenie, które świadczy o zdrowiu i sile roślin. Zobacz poradnik, w jaki sposób możemy uzyskać te informacje od sprzedawcy?

Gdzie kupować rośliny?

Gdzie w takim razie powinniśmy zacząć zakupy? Obecnie rośliny możemy kupić niemal wszędzie. Oprócz sklepów ogrodniczych i szkółek są one oferowane w marketach budowlanych oraz w super i hipermarketach. Nie każde z tych miejsc będzie jednak słusznym wyborem. Robiąc zakupy w markecie budowlanym musimy liczyć się z faktem, że prawdopodobnie roślina jest długotrwale przechowywana w niewłaściwych dla siebie warunkach. Jej kondycja może więc być niezadowalająca, co poskutkuje jej rychłym zmarnieniem. Niewłaściwe warunki posiadają również rośliny sprzedawane w małych sklepach ogrodniczych. Inaczej jest w przypadku zakupów roślin ze szkółki. W nich przechowywanie roślin jest dostosowane do pory roku i gatunku roślin. W najlepszych szkółkach możemy również uzyskać gwarancję na zakupione rośliny, o czym nie może być mowy w większości sklepów czy marketów. W przypadku dużych zamówień szkółka może przynieść również oszczędność. Przy większych zakupach często oferowane są rabaty dla klienta. Nie oznacza to jednak, że w szkółce zrobimy tylko hurtowe zakupy.

- Czasem wśród klientów, szczególnie z miast, panuje przekonanie, że szkółki zarezerwowane są wyłącznie dla dużych zakupów. Tymczasem coraz więcej szkółek ma w ofercie zarówno zakupy hurtowe jak i detaliczne. Warto więc wziąć pod uwagę takie źródło pochodzenia roślin – dodaje Andrzej Krzysiak z Iglaki Agro.

W szkółce otrzymamy też komplet informacji na temat pochodzenia i sposobu uprawy drzewek i krzewów. Zawsze możemy też liczyć na fachową pomoc personelu, który na co dzień zajmuje się tymi samymi roślinami. Ważne też, że wybierając zakupy w szkółce wybieramy rośliny bezpośrednio od producenta i pomijamy wszystkie ogniwa łańcucha pośredników, którzy w różny sposób mogli transportować lub przechowywać je w różny sposób.

Wybieramy miejsce zakupu roślin

Zakupy w szkółce dla mieszkańców miast oznaczając zwykle wycieczkę. Czasem możemy jednak spotkać hodowle, które oferują zakupy przez Internet. Decydując się na określony sposób zakupy musimy zastanowić się, czy bardziej zależy nam na wygodzie zakupów z domu, czy zaletach bezpośredniego kontaktu z rośliną i sprzedawcami. Wybierając zakup przez sieć nie mamy możliwości obejrzenia okazu na żywo przed zakupem. Mimo to wciąż możemy zachować wspominane gwarancje pochodzenia i jakości drzewka czy krzewu bez konieczności dojazdu do szkółki. Zakupy przez Internet pozwalają również na uzyskanie dostępu do rzadkich okazów, które mogą być niedostępne w naszej bezpośredniej okolicy. Cena w przypadku e-zakupów również będzie zwykle mniejsza niż na miejscu. Do niej doliczyć jednak musimy koszty wysyłki.

- Kupując rośliny przez Internet powinniśmy zawsze sprawdzić wilgotność podłoża krzewu czy drzewa. Długi transport może oznaczać, że roślina wymaga nawodnienia – radzi Andrzej Krzysiak z Iglaki Agro.

Rośliny kupowane u producenta to bezpieczne rozwiązanie gwarantujące sprawdzone pochodzenie i zdrowie roślin. Warto więc rozważyć możliwość sprowadzenia drzewek i krzewów ze szkółki do planowanego przez nas nowego lub rozwijanego ogrodu, dzięki czemu zamiast walki z chorobami i utrzymaniem roślin zajmiemy się przyjemną pielęgnacją i hodowlą.

Zobacz także:  Projektowanie ogrodów

Zobacz także: Rośliny ogrodowe

Zobacz także:  Iglaki

Zobacz także:  Drzewa i krzewy

Andrzej Krzysiak - Iglaki Agro

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK