| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Rośliny ogrodowe > Lantana na tarasie – uprawa

Lantana na tarasie – uprawa

Rośliny pochodzące z tropikalnych krajów coraz częściej goszczą na naszych balkonach i tarasach. Jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki i pielęgnację zimą, mogą być nie tylko sezonowym urozmaiceniem tarasowych pojemników i donic. Jak dbać o lantanę?

Walory lantany

Lantana jest zimozielonym krzewem pochodzącym z Ameryki Południowej i z tego względu wszystkie jej odmiany są wrażliwe na niskie temperatury. W naszym klimacie najlepiej uprawiać ją w szklarniach lub oranżeriach. Najczęściej jednak spotykamy lantanę jako ozdobę pojemników ustawianych na patio lub tarasach w połączeniu z innymi roślinami.  W sprzedaży najczęściej można spotkać lantanę w postaci  drzewka na niskim pniu.

Zobacz także: Rozmaryn – cenny w ogrodzie i w kuchni

Lantana przez całe lato wydaje mnóstwo główkowatych kwiatostanów złożonych z drobnych kwiatów w jaskrawych kolorach. Aromat kwiatów często przyciąga motyle, które dodatkowo mogą dodać balkonowym i tarasom ogrodowego charakteru. Niektóre odmiany mogą mieć kwiaty w różnych kolorach (żółte, różowe) na tej samej roślinie. Ciekawe są też liście, które w zależności od gatunku mogą mieć od kilku do ponad 10 cm długości. Są one lekko pofałdowane, owalne lub lancetowate i mają ząbkowane brzegi.

Zobacz także: Sadzenie borówki – porada eksperta

Jakich warunków potrzebuje lantana?

Roślinę uprawiamy w przepuszczalnym, lekko gliniastym podłożu. Najważniejszym czynnikiem warunkującym powodzenie uprawy jest temperatura. Nie może być ona niższa niż 5 stopni Celsjusza. Możemy ustawiać ja w słońcu lub w półcieniu. Latem wymaga obfitego podlewania. W pozostałych porach roku ograniczamy podlewanie. Od wiosny zasilamy lantanę nawozami bogatymi w potas. Aby rośliny lepiej się rozkrzewiały, warto usuwać wierzchołki młodych pędów.

Jak przezimować lantany?

Zimą zabieramy rośliny do chłodnych, ale zabezpieczonych przed mrozem pomieszczeń oraz ograniczamy podlewanie i zasilanie. Wiosną warto przyciąć obumarłe bądź słabe pędy.

Roślinom tarasowym mogą zagrażać szkodniki – przędziorki, mączlki, wełnowce. Warto więc wiosną i latem dokładnie przyglądać się roślinom. Jeśli zauważymy niepokojące objawy, np. mozaikowate odbarwienia liści, drobne pajęczynki lub obecność owadów na liściach i pędach, zastosujmy środki ochrony roślin. Najwygodniejsze będą gotowe do użycia środki w postaci aerozoli.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »