| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Rośliny ogrodowe > Jak posadzić Mieczyki?

Jak posadzić Mieczyki?

Mieczyki to popularne kwiaty ogrodowe, które często uprawia się na kwiat cięty. Ich bulwy wykopane jesienią przechowujemy w pomieszczeniach. W połowie kwietnia możemy znów posadzić je w ogrodzie. Jak sprawić by mieczyki zdrowo się rozwijały?

Najbardziej popularny i ceniony jest mieczyk ogrodowy (Gladiolus xhybridus) w wielu odmianach. Mieczyki są to rośliny trwałe, osiągające wysokość 100–120 cm. Tworzą nierozgałęzioną, prostą łodygę, zgrubiałą u nasady i zakończoną kłosowatym kwiatostanem. Kwiaty są przeważnie barwne, duże i liczne, od 12 do 24 na jednym kwiatostanie. W drugiej połowie kwietnia gleba jest już na tyle ogrzana, że możemy przystąpić do sadzenia bulw mieczyków. Najpierw jednak warto przejrzeć przechowywane zimą bulwy i odrzucić wszystkie chore, uszkodzone lub suche.

Sadzenie

Bulwy mieczyków sadzimy w rozstawie około 20 cm na głębokość 6–10 cm. Jeśli mamy w ogrodzie lżejsze, bardziej piaszczyste podłoże można posadzić bulwy nieco głębiej – nawet na głębokości około 15 cm. Dzięki temu wysokie, ciężkie pędy kwiatostanowe będą o wiele stabilniejsze. Pamiętajmy, że bulwy mieczyków przed wysadzeniem dobrze jest zaprawić preparatem przeciwgrzybowym, aby zabezpieczyć rośliny przed chorobami w okresie wegetacji.

Zobacz także: Trawnik wizytówką Twojego domu

Uprawa i pielęgnacja

Wiosną mieczyki – podobnie jak inne rośliny ogrodowe – rosną najbardziej intensywnie. Należy w tym okresie zapewnić im optymalną wilgotność gleby. Z początkiem maja można też rozpocząć dokarmianie nawozami wieloskładnikowymi. Mieczyki zakwitają najczęściej w drugim roku uprawy. Bulwy na zimę należy wykopać, z reguły w październiku . Pędy ucinamy delikatnie nad powierzchnią ziemi przed wykopaniem lub zaraz po wykopaniu bulw. Należy je posortować, wysuszyć i umieścić w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura około 5 ºC.

Zobacz także: Jak uprawiać miętę?

Zastosowanie mieczyków

Są stosowane przede wszystkim na kwiaty cięte. W celu zachowania jak najdłuższego kwitnienia kwiaty ścinamy w momencie, gdy zacznie się rozwijać pierwszy kwiat. Trwałość kwiatu przedłuży się wtedy nawet do 3 tygodni. Mieczyki uprawiane są też jako kwiaty ogrodowe o wielu barwnych odmianach.

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

PAŹ31
TydzieńPWŚCPSN
40293012345
416789101112
4213141516171819
4320212223242526
4427282930310102

Ostatnio na forum

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem Infor.pl »