| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Rośliny ogrodowe > Jak przycinać tamaryszki?

Jak przycinać tamaryszki?


Tamaryszki to odporne suszę i zasolenie, efektownie kwitnące krzewy. Jednak w krótkim czasie mogą szeroko się rozrosnąć. Aby utrzymać krzewy w ryzach należy je regularnie ciąć nawet kilka razy w sezonie. Dzięki temu krzew zagęści się i obsypie kwiatami w następnym sezonie.

Najpopularniejsze gatunki to tamaryszek drobnokwiatowy (Tamarix parviflora) kwitnący w maju oraz tamaryszek francuski (Tamarix gallica) i pięciopręcikowy (Tamarix ramosissima), które kwitną od czerwca do sierpnia. Zależnie od gatunku kwiaty mogą być różowe lub ciemnoróżowe. Są one najczęściej zebrane w gęste grona. Liście tamaryszków są łuskowate i przypominają delikatne, miękkie zielone lub szarozielone (tamaryszek francuski) igiełki. Tamaryszki najlepiej czują się na stanowiskach w pełni nasłonecznionych i osiągają od 2–4 m wysokości i szerokości.

W małych ogrodach tamaryszki powinny być regularnie cięte. Jeśli zapomnimy o przycięciu krzewów ulewne deszcze mogą przygiąć do ziemi namoknięte gałęzie. Wiele pędów traci wtedy dostęp do światła i zamiera. Aby zapewnić dostęp światła do wnętrza krzewu należy wczesną wiosna usunąć zbyt długie boczne pędy i te, skierowane ku dołowi lub do środka krzewu. Trzeba pamiętać, że tamaryszki kwitną na pędach dwuletnich, zeszłorocznych. Dlatego przy cięciu należy zostawić sporo pędów z roku poprzedniego, żeby pojawiły się na nich kwiaty. Po przycięciu krzewy wytworzą wiele świeżych przyrostów, a w przyszłym sezonie obficie zakwitną.

29.90 złPodróże służbowe - Raporty INFOR - PDF

Zobacz także: Jak łatwo rozmnożyć popularne krzewy ogrodowe?

Krzew tamaryszka można także uformować w niskie drzewko. W tym celu należy wybrać jeden, prosty pęd, a jego wierzchołek ściąć na wysokości około 1,5 m. Resztę gałęzi usuwamy tuż przy ziemi. Gdy przycięty pęd zacznie wypuszczać gałązki, górne pędy przycinamy kilka razy w sezonie, by uformować koronę, a dolne usuwamy. Co roku lub co dwa lata, koronę – po kwitnieniu – należy krótko przyciąć przy samym pniu. Dzięki temu będzie ona gęsta, foremna, zaokrąglona i wytworzy wiele kwitnących pędów.

Zobacz także: Jak praktycznie komponować rośliny w ogrodzie?

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Tamaryszki to odporne suszę i zasolenie, efektownie kwitnące krzewy. Jednak w krótkim czasie mogą szeroko się rozrosnąć.
Tamaryszki to odporne suszę i zasolenie, efektownie kwitnące krzewy. Jednak w krótkim czasie mogą szeroko się rozrosnąć.

Controlling i Rachunkowość Zarządcza189.00 zł

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

PAŹ21
TydzieńPWŚCPSN
40293012345
416789101112
4213141516171819
4320212223242526
4427282930310102

Ostatnio na forum

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem Infor.pl »