| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Rośliny ogrodowe > Jak przycinać maliny?

Jak przycinać maliny?

Aby maliny w ogrodzie nie rozprzestrzeniły się nadmiernie i lepiej owocowały musimy je regularnie odpowiednio pielęgnować. Jak przycinać krzewy aby cieszyły nas pysznymi owocami?

Kiedy i jak ciąć?

Maliny wytwarzają mocne pędy jednoroczne, które w drugim roku owocują i potem zamierają. W starym, zaniedbanym krzewie jest wiele martwych pędów. Dla malin najważniejsze jest ciecie pielęgnacyjne. Pędy, które już owocowały należy co roku wycinać tuz przy ziemi. Można to zrobić w okresie od jesieni do wiosny. W przypadku krzewów, które owocują latem i ponownie jesienią najlepiej wyciąć wszystkie pędy (łącznie z jednorocznymi) jeszcze tego samego roku – zimą. Dzięki takiemu zabiegowi krzew wytworzy dorodniejsze owce jesienią przyszłego roku.

Zobacz także: Wiosenne cięcie: poradnik

Jak ograniczyć rozrastanie się krzewów?

Krzewy malin mają stałą tendencje do silnego rozprzestrzeniania się. Aby temu zapobiec warto oddzielić miejsce gdzie rosną od reszty ogrodu różnego rodzaju barierami wkopanymi w ziemię. Może być to szczelna, pionowa przegroda z PVC lub betonowy krawężnik. Gotowe osłony i bariery można kupić w sklepach i centrach ogrodniczych.

Gdy chcemy skutecznie odmłodzić krzewy malin, możemy jesienią wykopać młode pędy z fragmentami korzeni. Pędy te skraca się do wysokości kilku oczek i sadzimy w nowym miejscu. Tak odmłodzone rośliny powinny dobrze się przyjąć i w kolejnym sezonie obficie zaowocować.

Zobacz także: Jak przycinać młode drzewka owocowe podczas sadzenia?

reklama

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Krzewy malin mają stałą tendencje do silnego rozprzestrzeniania się. Aby temu zapobiec warto oddzielić miejsce gdzie rosną od reszty ogrodu różnego rodzaju barierami wkopanymi w ziemię.
Krzewy malin mają stałą tendencje do silnego rozprzestrzeniania się. Aby temu zapobiec warto oddzielić miejsce gdzie rosną od reszty ogrodu różnego rodzaju barierami wkopanymi w ziemię.

Podatki 2017 cz. 2 - PIT, CIT, ryczałt 2017 (książka)29.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Häfele Polska

Producent okuć meblowych i budowlanych, a także elektronicznych systemów kontroli dostępu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »