| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Rośliny ogrodowe > Jak przycinać maliny?

Jak przycinać maliny?

Aby maliny w ogrodzie nie rozprzestrzeniły się nadmiernie i lepiej owocowały musimy je regularnie odpowiednio pielęgnować. Jak przycinać krzewy aby cieszyły nas pysznymi owocami?

Kiedy i jak ciąć?

Maliny wytwarzają mocne pędy jednoroczne, które w drugim roku owocują i potem zamierają. W starym, zaniedbanym krzewie jest wiele martwych pędów. Dla malin najważniejsze jest ciecie pielęgnacyjne. Pędy, które już owocowały należy co roku wycinać tuz przy ziemi. Można to zrobić w okresie od jesieni do wiosny. W przypadku krzewów, które owocują latem i ponownie jesienią najlepiej wyciąć wszystkie pędy (łącznie z jednorocznymi) jeszcze tego samego roku – zimą. Dzięki takiemu zabiegowi krzew wytworzy dorodniejsze owce jesienią przyszłego roku.

Zobacz także: Wiosenne cięcie: poradnik

reklama

Jak ograniczyć rozrastanie się krzewów?

Krzewy malin mają stałą tendencje do silnego rozprzestrzeniania się. Aby temu zapobiec warto oddzielić miejsce gdzie rosną od reszty ogrodu różnego rodzaju barierami wkopanymi w ziemię. Może być to szczelna, pionowa przegroda z PVC lub betonowy krawężnik. Gotowe osłony i bariery można kupić w sklepach i centrach ogrodniczych.

Gdy chcemy skutecznie odmłodzić krzewy malin, możemy jesienią wykopać młode pędy z fragmentami korzeni. Pędy te skraca się do wysokości kilku oczek i sadzimy w nowym miejscu. Tak odmłodzone rośliny powinny dobrze się przyjąć i w kolejnym sezonie obficie zaowocować.

Zobacz także: Jak przycinać młode drzewka owocowe podczas sadzenia?

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Krzewy malin mają stałą tendencje do silnego rozprzestrzeniania się. Aby temu zapobiec warto oddzielić miejsce gdzie rosną od reszty ogrodu różnego rodzaju barierami wkopanymi w ziemię.
Krzewy malin mają stałą tendencje do silnego rozprzestrzeniania się. Aby temu zapobiec warto oddzielić miejsce gdzie rosną od reszty ogrodu różnego rodzaju barierami wkopanymi w ziemię.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

reklama
Praca

Oferty pracy z praca.pl

Ostatnio na forum

Eksperci infor.pl

Krzysztof Kłosowski

Prawnik, doradca podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Zostań ekspertem Infor.pl »