| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Rośliny ogrodowe > Jakie rośliny oprócz choinki umilą święta?

Jakie rośliny oprócz choinki umilą święta?

Nie tylko choinki zdobiące domy i ogrody mogą być dekoracyjne w okresie świąt Bożego Narodzenia. W tym czasie nie mniej ozdobne niż choinki mogą być też zimozielone doniczkowe rośliny o ozdobnych liściach i owocach lub ciekawe gatunki kwitnące zimą.

Ozdobne gałązki roślin zimozielonych lub ich owoce mogą być używane do przeróżnych kompozycji świątecznych i stroików. Możemy też ustawić je w niewielkich doniczkach w domach, czy na tarasach

Popularne krzewy – ozdoby świąteczne

Wśród krzewów o ozdobnych liściach warto wymienić ostrokrzewy (Ilex) o efektownych, zimozielonych liściach i kulistych, czerwonych owocach. Jego gałązki posłużyć mogą do układania ozdobnych, świątecznych wianków często wieszanych na drzwiach. Ozdobne zimozielone liście ma też mahonia (Mahonia). Jej liście w okresie zimy przebarwiają się na kolor purpurowy, co dodatkowo uatrakcyjnia sporządzane z jej liści stroiki. Do wszelkiego rodzaju kompozycji świątecznych użyć możemy także innych zimozielonych krzewów i krzewinek o ozdobnych (często pstrych) liściach. Są to np.: barwinek (Vinca), bluszcz (Hedera), trzmielina Fortune`a (Euonymus fortunei).

Inną ciekawą krzewinką ogrodową, która umili święta jest golteria (Gaultheria procumbens). Dorasta zaledwie do 20 cm wysokości i szerokości. Ma drobne zimozielone liście i od jesieni zdobią ją liczne, czerwone, drobne i kuliste owoce. Można ustawić ją w domu w ozdobnej doniczce. Po świętach lepiej przenieść ją w chłodniejsze miejsce, a wiosną – do ogrodu. Atrakcyjnie wygląda też kwitnący w zimie ciemiernik biały (Helleborus niger). Jego białe kwiaty i zimozielone liście również mogą stać się świąteczną ozdobą. 

Zobacz także: Jaką choinkę wybrać na Święta?

Nie tylko z ogrodu

Wśród domowych roślin doniczkowych w okresie świąt od lat króluje gwiazda betlejemska (Euforbia pulcherrima) zwana również poinsecją lub wilczomleczem nadobnym. Wszystkie gatunki należące do tego rodzaju mają niewielkie kwiaty, zaś u wielu są one otoczone jaskrawo ubarwionymi liśćmi zwanymi przykwiatkami. U wielu odmian mają one ciekawe ubarwienie – czerwone, różowe lub kremowe. Równie ciekawą, niską rośliną doniczkową, ozdobną w czasie świąt jest nertera. Niepozorne kwiaty przekształcają się w drobne i liczne owoce o kolorze białym, żółtym lub czerwonym w zależności od odmiany.

Zobacz także: Jaki iglak na świąteczną choinkę

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Nie tylko choinki zdobiące domy i ogrody mogą być dekoracyjne w okresie świąt Bożego Narodzenia.
Nie tylko choinki zdobiące domy i ogrody mogą być dekoracyjne w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »