| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Rośliny ogrodowe > Jak dbać o rośliny cebulowe

Jak dbać o rośliny cebulowe

Kwitnące rośliny cebulowe są radosnym zwiastunem wiosny. W ogrodzie rośliny cebulowe zaczynają kwitnąć jako pierwsze, ubarwiając krajobraz, dlatego są tak lubiane i cenione przez miłośników ogrodów.

Czas i sposób sadzenia roślin cebulowych

Okres kwitnienia roślin cebulowych przypada zaraz po stopnieniu śniegów (od lutego do czerwca). Przed zakupem cebul należy się zastanowić, jaki efekt kolorystyczny i w którym miesiącu chcemy uzyskać, gdyż oferta dostępnych na rynku roślin jest bardzo szeroka.

Głębokość sadzenia cebul zależy od rodzaju gleby jaką posiadamy. Na glebach lekkich sadzi się je nieco głębiej, na ciężkich, gliniastych – płycej. Jednak podstawowa zasada brzmi, aby sadzić cebule na głębokości równej trzykrotnej ich wysokości. Najlepiej rosną w żyznej, próchniczej i przepuszczalnej glebie.

Przed posadzeniem należy je moczyć w środku grzybobójczym. Po posadzeniu warto pamiętać o użyźnieniu gleby, na przykład poprzez nasypanie kompostu.

Aby w ogrodzie tworzyły ładny akcent kolorystyczny, najlepiej sadzić je w grupach. W przypadku małych cebulek można na powierzchni wielkości spodka zasadzić grupy po 10 cebulek. Rośliny zimujące w gruncie sadzi się jesienią (na przełomie września i października). Wyjątek stanowią narcyzy i szachownice, które powinny być sadzone na przełomie sierpnia i września.

Zobacz także: Jak pielęgnować rośliny cebulowe wiosną?

Odpowiednie stanowisko dla roślin cebulowych

Rośliny cebulowe najlepiej rosną w miejscach nasłonecznionych. Południowa strona ogrodu jest idealna, panuje tam bowiem wyjątkowy mikroklimat, który umożliwia niektórym gatunkom lepszy rozwój niż w innych miejscach w ogrodzie. Lekko zacienione, zaciszne stanowiska, na przykład pod koronami drzew, także sprzyjają rozwojowi roślin, które wyglądają tam bardzo urokliwie.

Rośliny cebulowe dobrze komponują się również w towarzystwie bylin, które zaczynają kwitnąć późną wiosną i uzupełniają braki kolorystyczne po niekwitnących już narcyzach czy hiacyntach.

Gatunki roślin cebulowych

Istnieje wiele gatunków roślin cebulowych. Doskonałą rośliną jest między innymi szachownica cesarska , która nie wymaga wykopywania z ziemi cebul, gdyż nie przeszkadzają one we wzroście innym bylinom. Jej kwiaty mają kolor czerwono-pomarańczowy lub żółtawy. Polecić też można niektóre gatunki kosaćca, jak na przykład kosaciec bucharski i kosaciec wspaniały. Gdy chcemy, aby nasz ogród zakwitnął jak najwcześniej, na ciepłym stanowisku należy posadzić kosaćca żyłkowanego lub kosaćca Denforda, których pierwsze kwiaty mogą wyrastać spod śniegu. Cebulki kosaćców sadzi się często razem.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autorzy:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Kwitnące rośliny cebulowe są radosnym zwiastunem wiosny.
Kwitnące rośliny cebulowe są radosnym zwiastunem wiosny.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Eugenia Jabłokow

Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK