| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Rośliny ogrodowe > Jak uprawiać winogrona w ogrodzie?

Jak uprawiać winogrona w ogrodzie?

Uprawa winogron w ogrodzie cieszy się w ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem. Pojawiają się nowe, odpowiednie do polskiego klimatu odmiany winorośli. Krzewy winorośli jako pnącza mogą być wykorzystywane do dekoracji różnych miejsc do wypoczynku w ogrodzie. Jak uprawiać winorośl?

Winogrona rodzą niezwykle cenne i odżywcze owoce, które nadają się do bezpośredniego spożycia. Dostarczają również surowca do wyrobu wyśmienitych win gronowych, które są nie tylko smaczne, ale i zdrowe.

Wymagania winorośli

Amatorskie małe winnice czy pojedyncze rośliny można sadzić w całym kraju. Winorośl lubi ciepło i zaciszne miejsca, najlepiej ogrody otoczone żywopłotami, murowanymi ogrodzeniami, osłonięte ścianami budynków, a także tereny działkowe. Zaletą winorośli – poza owocami – jest to, że podobnie jak inne pnącza poprawia mikroklimat otoczenia (transpiruje dużo wody i dostarcza tlenu), zajmując jednocześnie niewielką powierzchnię. 

Zobacz także: Pnącza w ogrodzie

Jak dbać o winorośl?

Pielęgnacja winorośli nie jest czymś trudnym. Co roku jesienią warto rozłożyć blisko 3-centymetrową warstwę kompostu. Można też około trzy razy od wczesnej wiosny, do czerwca, zasilić rośliny wieloskładnikowym nawozem mineralnym (na przykład przeznaczonym specjalnie dla winogron). Nawozy mineralne trzeba stosować z umiarem, ściśle przestrzegając dawek zalecanych na opakowaniu. Winorośl tworzy rozległy system korzeniowy i jest odporna na brak wody. Jedynie na glebach piaszczystych w czasie przedłużającej się suszy należy je podlewać.

Rośliny posadzone wzdłuż ścian budynków trzeba nawadniać częściej, bo ziemia w takich miejscach znacznie szybciej przesycha. Glebę wokół roślin warto wyłożyć ściółką, która zapobiegnie wzrostowi chwastów i nadmiernemu parowaniu wody z gleby. Odmiany altanowe tnie się umiarkowanie, usuwając nadmiar zagęszczających się pędów. Grube ramiona rozpięte na pergoli, altanie czy murze spełniają te same funkcje, co pień i nie wymagają cięcia. Odmiany deserowe powinny być cięte corocznie, bo tylko wtedy dobrze owocują. 

Zobacz także: Winogrono w ogrodzie

Największe plony dojrzewają na tegorocznych pędach, które wyrosły z pędu ubiegłorocznego. Dlatego należy tak prowadzić krzew, by po jesiennym cięciu zostały dwa-trzy pędy jednoroczne z pąkami kwiatowymi. W listopadzie przed nastaniem mrozu wrażliwe rośliny trzeba przysypać 30-centymetrowym kopczykiem ziemi, który zabezpieczy korzenie i podstawę rośliny. Pędy, które będą owocowały w następnym roku, należy przygiąć do ziemi i obsypać. Można też okręcić je włókniną albo chochołem.

Zobacz także: Rośliny i owoce ogrodowe, które zawierają najwięcej witamin

Odmiany deserowe:

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Winorośl – jej uprawa cieszy się w ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem.
Winorośl – jej uprawa cieszy się w ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »