| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Pytania internautów > Jak dbać o nagrobek z lastryko?

Jak dbać o nagrobek z lastryko?

Nagrobki z lastryko to najbardziej popularny rodzaj pomnika na nekropoliach. Jak wyczyścić nagrobek z lastryko aby dobrze prezentował się w święto zmarłych. Zobacz poradę.

Lastryko to materiał najczęściej stosowany do wykonywania nagrobków, niestety  tego rodzaju nagrobki wymagają też największego nakładu pracy jeśli chodzi o ich czyszczenia i konserwację. Z racji tego, że mają porowatą i nierówną powierzchnię, łatwo wsiąkają w nią zanieczyszczenia  i wilgoć.

Na nagrobkach z lastryko mogą pojawić się różnego typu plamy mniej lub bardziej trudne do usunięcia. Plamy z lastryko możemy usunąć za pomocą wody utlenionej albo denaturatu, a jeśli to nie pomoże także amoniaku.

19,90 złFaktury 2014 - PDF

Zobacz także: Renowacja starego nagrobka

Po umyciu nagrobka, dobrze jest zabezpieczyć go specjalnym preparatem  chroniącym przed rozwojem grzybów i pleśni. Jeśli nagrobek ma widoczne pęknięcia lub ubytki, możemy wypełnić je zaprawą. Nagrobek dobrze jest pokryć także preparatem zabezpieczającym. Nakładając preparat raz w miesiącu będziemy mieć pewność, że pomnik będzie dobrze wyglądał przez długi czas. Do zabezpieczenia nagrobka można stosować specjalne preparaty np. na bazie silikonu lub teflonu.

Jeśli nie będziemy dbać o nagrobek regularnie, ten zmatowieje a z czasem i popęka.
Jeśli na nagrobku z lastryko pojawi się mech, który na dodatek wsiąknie w głąb płyty, do jego usunięcia będziemy potrzebować środków chemicznych.

Zobacz także: Impregnacja nagrobka

Do czyszczenia lastryka można używać różnego rodzaju szczotek i druciaków – nie ma obawy, że zniszczmy powierzchnię pomnika.  Jednak po takim mechanicznym czyszczeniu nagrobek może nieco zmatowieć, dlatego po jego wyczyszczeniu, nagrobek należy dobrze wypastować.

Do mycia pomnika z lastrico można używać specjalnej pasty lub proszku do szorowania, które po skończeniu pracy należy dokładnie spłukać wodą. Nagrobki z lastryko można szorować także pastą, która zapobiegnie szybkiemu wnikaniu różnego rodzaju zanieczyszczeń.

Aktualizacja: 10.10.2011

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Lastryko to materiał najczęściej stosowany do wykonywania nagrobków, niestety  tego rodzaju nagrobki wymagają też największego nakładu pracy jeśli chodzi o ich czyszczenia i konserwację. Fot. Fotolia
Lastryko to materiał najczęściej stosowany do wykonywania nagrobków, niestety tego rodzaju nagrobki wymagają też największego nakładu pracy jeśli chodzi o ich czyszczenia i konserwację. Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie189,00 zł

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

WRZ21
TydzieńPWŚCPSN
361234567
37891011121314
3815161718192021
3922232425262728
4029300102030405

Ostatnio na forum

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Anna Leszczyńska

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem Infor.pl »