| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Pytania internautów > Renowacja starego nagrobka

Renowacja starego nagrobka

Nagrobki to budowle, o które dbamy latami. Wielu z nas posiada nagrobki krewnych z ubiegłego wieku, a także starsze. Większość nagrobków, z XIX wieku oraz te z wcześniejszego okresu, wykonywana była z piaskowca. Z biegiem lat nagrobki uległy uszkodzeniom. Niestety większości z nich nie da się naprawić w taki sposób, jak są naprawiane współczesne nagrobki. Zobacz jak poddać renowacji stary nagrobek.

Z biegiem lat w nagrobkach z XIX wieku pojawiają się różne uszkodzenia. Wypłukuje się spoina, a także pojawiają się pęknięcie oraz ubytki. Poza uszkodzeniami mechanicznymi na nagrobkach często możemy spotkać też mech i grzyby. Wszystkie te czynniki negatywnie wpływają na stan nagrobka prowadząc do jego destrukcji.

Chcąc naprawić stary nagrobek, w zależności od stopnia jego uszkodzenia i stopnia zanieczyszczenia, musimy zdecydować się na konkretny rodzaj prac i ich zakres. Jeśli nagrobek posiadał wcześniej jakieś powłoki malarskie – należy je usunąć. Można do tego celu stosować specjalne pasty. Do czyszczenia pomnika możemy użyć też myjki ciśnieniowej. Z pomocą wody pod ciśnieniem wypłuczemy i zmyjemy wszelkie zanieczyszczenia.

Zobacz także:  Jak dbać o nagrobek z lastryko?

Pęknięcia kamienia cokołu lub płyty możemy wypełnić specjalną żywicą epoksydową lub zaprawą renowacyjną. Wielu producentów np. chemii budowlanej ma w swojej ofercie ego rodzaju preparaty.

W celu dłuższej ochrony nagrobka przed działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznym, możemy wykorzystać specjalny środek zabezpieczający przed rozwojem mchu lub grzybów.

Zobacz także: Jak dbać o nagrobki?

Brakujące elementy z mosiądzu oraz okucia można wymienić na nowe. Elementy wykonane z piaskowca można chemicznie odkazić i wzmocnić specjalnymi estrami kwasu krzemowego.

Jeśli nie mamy czasu lub nie wiemy od czego powinniśmy zacząć renowację nagrobka, zawsze możemy zwrócić się  o pomoc do specjalnej firmy, która specjalizuje się w tego typu pracach.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Chcąc naprawić stary nagrobek, w zależności od stopnia jego uszkodzenia i stopnia zanieczyszczenia, musimy zdecydować się na konkretny rodzaj prac i ich zakres. Fot. Fotolia
Chcąc naprawić stary nagrobek, w zależności od stopnia jego uszkodzenia i stopnia zanieczyszczenia, musimy zdecydować się na konkretny rodzaj prac i ich zakres. Fot. Fotolia

Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK