| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Pytania internautów > Krety na trawniku – jak z nimi walczyć?

Krety na trawniku – jak z nimi walczyć?


Wiosną wiele trawników zamienia się w krainę krecich kopców. Właściciele ogrodów załamują ręce i najczęściej są bezradni wobec będących pod ochroną kretów. Jak poradzić sobie z kretami i jakich środków można użyć? A może po prostu polubić te zwierzęta...

Krety drażą podziemne korytarze w poszukiwaniu pożywienia. Są drapieżnikami i oprócz dżdżownic polują także na różne szkodniki glebowe. Drążąc korytarze krety często uszkadzają systemy korzeniowe roślin, a wyrzucaną na zewnątrz ziemią szpecą trawniki i ogrody. Krety są ssakami będącymi pod ochroną i ilość środków chemicznych oraz pułapek dopuszczonych do zwalczania tych zwierząt jest ograniczona.

Do amatorskiego zwalczania kretów można aktualnie używać jedynie preparatów w formie świec dymnych. Należy pamiętać, ze środki takie można stosować tylko w terenach zamkniętych (np. ogrodach). Zapaloną świecę jak najszybciej umieszcza się w korytarzu kreta i przykrywa darnią. W miejscu zastosowania świecy, prace ogrodowe możemy rozpocząć dopiero po około dwóch dniach. Tego typu środki można stosować w odległości, co najmniej 5 m od granicy zabudowań, lasów czy parków. Związane jest to z przepisami przeciwpożarowymi.

Oprócz środków chemicznych w sprzedaży dostępne są też różnego rodzaju pułapki na krety. Aby były one skuteczne należy umieścić je dokładnie w korytarzach. Pamiętajmy, aby nie pastwić się nad schwytanym zwierzęciem – sprawdzajmy raz na dobę pułapki i wypuśćmy krety na terenie oddalonym od naszego ogrodu.

Zobacz także: Jak zapobiegać rozwojowi chorób i szkodników wiosną?

Krety nie lubią też dźwięków, które powodują drgania gleby. Najprościej jest wbić w ziemię metalowe pręty z nałożonymi na nie puszkami lub butelkami. Przy zastosowaniu tej metody trzeba pamiętać, aby zmieniać lokalizację prętów, co kilka dni, gdyż krety szybko przyzwyczajają się do powtarzających się dźwięków w jednym miejscu.

Można też spróbować po prostu polubić te zwierzaki. Wymaga to jednak wiele cierpliwości, pracy oraz czasu na porządkowanie wyrządzonych przez krety szkód. Z pewnością nie jest to sposób dla każdego, ale warto spróbować być eko ogrodnikiem.

Zobacz także: Dlaczego zamierają iglaki?

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Krety nie lubią dźwięków, które powodują drgania gleby. Najprościej jest wbić w ziemię metalowe pręty z nałożonymi na nie puszkami lub butelkami.  Fot. Fotolia
Krety nie lubią dźwięków, które powodują drgania gleby. Najprościej jest wbić w ziemię metalowe pręty z nałożonymi na nie puszkami lub butelkami. Fot. Fotolia

Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK