| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Projektowanie ogrodów > Jak zaprojektować mały ogród?

Jak zaprojektować mały ogród?

Projektowanie małych ogrodów nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy pamiętać o kilku przydatnych wskazówkach a mały ogród może stać się wizualnie większy. Przeczytaj, jak zaprojektować mały ogród.

Małe ogrody można ciekawie urządzić. Nie musimy się przejmować małą powierzchnią. Ciekawe detale i rozwiązania mogą nadać mu niepowtarzalnego klimatu i optycznie zwiększyć jego powierzchnię.

W małym ogrodzie nie możemy wykonać zbyt wielu upiększających zmian. Dlatego przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań warto zaplanować poszczególne kroki. Wykonanie projektu albo planu naszego przyszłego ogrodu może ułatwić naszą pracę. Warto pamiętać o zasadzie „im mniej tym lepiej”, która sprawdza się podczas urządzania małych ogrodów i powierzchni. Powinniśmy wybierać rośliny, które nie charakteryzują się dużym rozrostem. Trzymanie się wcześniej ustalonego planu ułatwi nam pracę.

Zobacz także: Pojemniki na kwiaty – jak wybrać najlepszy?

Gdy projektujemy mały ogród warto postawić na ogrodzenie, które wkomponuje się w jego roślinność oraz okolicę. Dobrym rozwiązaniem jest drewniane ogrodzenie, które można obsadzić roślinami pnącymi. Innym sposobem na ciekawe ogrodzenie jest zasadzenie grabu pospolitego, który stworzy wąski żywopłot. Dzięki temu powierzchnia ogrodu wyda się większa.

Zobacz także: Najlepsze rośliny na żywopłoty

Podczas urządzania małego ogrodu warto pamiętać o wykorzystaniu w kompozycjach roślinnych różnych odmian i ciekawych urozmaiceń. Możemy tak rozplanować stanowiska poszczególnych gatunków, żeby utworzyć z naszego ogrodu mini labirynt. Dzięki temu wyda się on większy. Całość powinna być spójna i harmonijna.

Możemy optycznie powiększyć mały ogród poprzez posadzenie wysokich roślin w jego centrum a mniejszych odmian przy granicy działki. Ciekawym rozwiązaniem jest również utworzenie ścieżek, furtek oraz schodków. Dają one wrażenie dodatkowej przestrzeni. Można również stworzyć w ogrodzie kilka poziomów powierzchni, czyli tarasy. Wysokość ich nasypu powinna rosnąć w zewnętrznym kierunku ogrodu. Ponadto tworzenie linii rabat wydłuży nasz mały ogród a sadzenie roślin z dużymi liśćmi przy budynkach zwiększy optycznie przestrzeń.

Projektowanie małych ogrodów może początkowo stworzyć trudności. Jednak odpowiedni projekt i dobór ciekawej roślinny pozwoli na optyczne powiększenie jego powierzchni i stworzenie ciekawego miejsca na wypoczynek.

Zobacz także: Koniec lata w ogrodzie – najlepszy czas na zaprojektowanie ogrodu

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

GRU19
TydzieńPWŚCPSN
491234567
50891011121314
5115161718192021
5222232425262728
129303101020304

Ostatnio na forum

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Bogacz Bartoszewicz Kancelaria Radców Prawnych

Obsługa prawna klientów indywidualnych i przedsiębiorców

Zostań ekspertem Infor.pl »