| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Projektowanie ogrodów > Wyznaczanie ścieżek i granic w ogrodzie

Wyznaczanie ścieżek i granic w ogrodzie

Wyznaczanie ścieżek i granic w ogrodzie jest bardzo ważne. Powinniśmy pomyśleć o podzieleniu ogrodu na różne strefy już podczas jego projektowania. Możemy oddzielić rabaty kwiatowe od ogródka warzywnego żywopłotem z lawendy, a taras przysłonić częściowo pnączami. Wszystko zależy od naszej pomysłowości. Nie zapominajmy także o alejkach, które powinny być proste i dość szerokie aby były funkcjonalne. Podpowiadamy jak wyznaczyć ścieżki i granice w ogrodzie.

Tworzenie granic krajobrazu w ogrodzie

Ogród to miejsce, które tak jak dom powinno być podzielone na jak najbardziej funkcjonalne sektory. Właśnie z tego względu dobrze jest wyznaczyć miejsce do pracy, relaksu, zabawy, a także to, które będzie wystawione na widok publiczny. Taki podział znacznie ułatwia na przykład niski żywopłot oddzielający ogródek warzywny od rabat z kwiatami lub płotek, wzdłuż którego posadzimy wysokie rośliny wymagające podpór. Nie musimy od razu odgradzać całego ogrodu i montować w nim bramek, ale dobrze jest oddzielić to, co wymaga oddzielenia. Jeśli chcemy zachować prywatność na tarasie pomyślmy o częściowym otoczeniu go trejażami – kratami ogrodowymi, po których będą się wspinać rośliny pnące efektownie wyglądające zarówno latem, jak i jesienią. To rozwiązanie sprawdzi się również wtedy, gdy taras zbudowany jest w nasłonecznionym miejscu – rośliny spowodują, że znajdziemy tam także zacienioną przestrzeń.

Zobacz także: Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu

Wyznaczanie alejek i ścieżek

Pierwszą podstawową rzeczą, o której powinniśmy pomyśleć podczas planowania ścieżek w ogrodzie jest to, do jakich miejsc będziemy potrzebowali wygodnego dojścia. Połączmy utwardzoną, szeroką alejką dom z warzywnikiem, kompostownikiem, a także przestrzenią tarasu – jeśli nie znajduje się przy ścianie budynku. Możemy również stworzyć ścieżki, którymi da się spacerować po całym ogrodzie. W ten sposób łatwo pokażemy gościom wszystkie nasze rośliny. To ułatwi również pielęgnację posadzonych w pobliżu kwiatów. Zwróćmy uwagę aby alejki były dość szerokie, ze względu na to, że czasem musimy przewieźć po nich na przykład taczkę lub wózek dziecięcy. Szczególnie zadbajmy o odpowiednią wielkość podjazdu – dzięki temu łatwiej będzie z niego korzystać.

Zobacz także: Projektowanie ogrodu - GALERIA

Warto pamiętać, że ścieżki, w miejscach, w których nie jest to konieczne, nie muszą być zrobione z materiałów utwardzonych, takich jak kostka brukowa. Czasami wystarczy zasiać pas trawy przypominający alejkę pomiędzy rabatami. Uważajmy jednak, gdyż trawa potrzebuje regularnej pielęgnacji – taka ścieżka mimo swojej efektowności będzie wymagała sporo pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK