| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Projektowanie ogrodów > Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu to kwestia indywidualnych gustów i oczekiwań mieszkańców. Warto zaplanować miejsce do odpoczynku i zabawy, plac zbaw, a także teren dla zwierząt domowych. Sprawdź, jak ciekawie zagospodarować przestrzeń wokół domu.

Najnowsze trendy w urządzaniu ogrodów ucieszą zapracowanych, gdyż nowoczesny ogród ma sprzyjać rekreacji, a nie ciężkiej pracy fizycznej mającej na celu pielęgnację ogrodowych roślin. Decydujemy się na zieleń łatwą w utrzymaniu, a do niej dobieramy naturalne dodatki jak drewno, kamień czy stal – mówi architekt zieleni Michał Zielarski.

Najłatwiej pielęgnować trawy ozdobne oraz drzewa, krzewy i byliny, które nie wymagają przycinania przekwitających kwiatostanów.

Plac zabaw w ogrodzie

Przy projektowaniu ogrodu powinniśmy pamiętać o terenie zabaw dla dzieci, w którym będę mogły spędzać bezpiecznie czas. Plac zabaw powinien znajdować się z dala od zbiorników wodnych takich jak studnia, oczko wodne czy staw. Przestrzeń rekreacyjna dla dzieci nie może znajdować się także w pobliżu ulicy. Plac zabaw najlepiej obsiać miękką trawą i ogrodzić lekką siatką, aby zapewnić dzieciom bezpieczną przestrzeń.

Zobacz także: Woda w ogrodzie, tylko w jakiej formie?

Miękka, zgrzewana siatka ogrodzeniowa, o kwadratowych oczkach, nie posiada ostrych krawędzi, nie odkształca się i nie wygina. Dzięki powłoce z PVC nie ulega korozji i jest wolna od niebezpiecznego ołowiu.

Altanki i pergole – przestrzeń na wspólny relaks

Ciekawym rozwiązaniem są altanki i pergole.

– Miejsce, gdzie będziemy spędzali czas z rodziną, np. altana, powinno być osłonięte od wiatru i mieć piękny widok na kwitnącą część ogrodu – radzi architekt. – Wiatę można dodatkowo ozdobić roślinami, na przykład pnączami: powojnikiem, wiciokrzewem lub akebią. Silnie rosnące pnącza, takie jak glicynia, aktinidia, hortensja pnąca bądź dzikie wino, a także róże, wprowadzą wyjątkowy nastrój wokół altany.

Decydując się na pnącza, trzeba pamiętać o arkadach, które będą je podpierać. Wiata opleciona pnączami ciekawie wkomponuje się w architekturę całej działki. W altance można postawić stół, a jako siedzenia wykorzystać gabiony. Gabiony to sześciany wykonane ze zgrzewanej, ocynkowanej siatki. Wypełnia się je kamieniami, drewnem lub kolorowym szkłem. Sześciany można układać w różnej kombinacji. Gabiony są nie tylko modne, ale przede wszystkim praktyczne.

Zobacz także: Jak projektować ogródki warzywne i ziołowe?

Przestrzeń dla psa

Jeśli masz psa, warto pamiętać o kojcu lub innym miejscu, w którym pies będzie mógł przebywać np. w czasie, kiedy na terenie działki znajdują się obcy ludzie. Siatka, którą wykorzystuje się do zrobienia kojca, powinna być przymocowana do podmurówki, żeby pies nie zrobił podkopu.

– Miejsce na kojec powinno znajdować się na skrawku ziemi osłoniętym od słońca, najlepiej w pobliżu dużego drzewa rzucającego cień. Najlepsza będzie brzoza lub klon, gdyż są to drzewa, które szybko rosną. Teren dookoła warto utwardzić, tak aby trawnik wokół nie uległ zniszczeniu – mówi ekspert.

Warzywa w ogródku

Jeśli posiadamy odpowiednio dużą powierzchnię ogrodu, warto część działki przeznaczyć na przydomowy ogródek. Powinien to być teren oddalony od domu, aby warzywa mogły rosnąć w spokoju. Grządki warzyw najlepiej ogrodzić siatką. Siatka może być również rodzajem podpory dla roślin.

Jesień to odpowiedni czas na sadzenie krzewów i drzew, ponieważ zdążą się one ukorzenić przed zimą. Rośliny posadzone jesienią zaczną rosnąć szybciej niż te posadzone w marcu lub kwietniu. Ogród to długotrwała inwestycja. Aby osiągnąć wymarzone efekty, potrzeba czasu i cierpliwości.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Krzysztof Krysiński

Ekspert Betafence – systemy ogrodzeniowe, bramy, gabiony.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu to kwestia indywidualnych gustów i oczekiwań mieszkańców. Fot. Fotolia
Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu to kwestia indywidualnych gustów i oczekiwań mieszkańców. Fot. Fotolia

Klasyfikacja Środków Trwałych 2016 ze stawkami amortyzacji i powiązaniem z KŚT 201079.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »