| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Projektowanie ogrodów > Jakie rośliny stworzą zakątek w stylu japońskim?

Jakie rośliny stworzą zakątek w stylu japońskim?


Ogród japoński należy pielęgnować w taki sposób, aby ukryć ingerencję człowieka. To ideał trudny do osiągnięcia, w którym najważniejszy jest odpoczynek i kontemplacja natury. Jakie rośliny pozwolą poczuć klimat japońskich ogrodów?

Według japońskich mistrzów ogród ma być elegancki, ale w taki sposób, jakby stworzyła go natura. Nie sprawdza się tam europejskie przyzwyczajenie do równo przystrzyżonych trawników i żywopłotów oraz symetrycznych kompozycji. W japońskim ogrodzie cenne jest to, co stare. Dlatego często pojawiają się tam omszałe głazy, wypłowiałe od słońca drewniane lub bambusowe elementy i rośliny stylizowane na rosnące tam od dawna. Mile widziane są tam opadłe liście, miejsca z odrobiną mchu i stosowane od wieków, starannie dobrane rośliny. Tworzenie ogrodu rozpoczyna się zawsze od kontemplowania naturalnego krajobrazu i później próbuje się przenieść krajobraz w mniejszej skali do ogrodu. Oprócz elementów drewnianych, kamiennych i charakterystycznych nawierzchni główna częścią ogrodu japońskiego są rośliny.

Zobacz także: Jakie gatunki drzew i krzewów kwitną najczęściej?

W ogrodach japońskich dominującą barwą roślin jest zieleń w różnych odcieniach. Królującymi roślinami są tam sosny, bambusy i mchy. W Japonii sosna jest oznaką pomyślności, bambusy wnoszą ożywcza zieleń i ruch, a mchy, które pokrywają ziemię i kamienie podkreślają uczucie upływu czasu. Zieleń ożywiają kwitnące drzewa i krzewy. Są to głównie: wiśnie piłkowane, azalie, magnolie, forsycje, różaneczniki, kalmie, pierisy, mahonie, tawuły japońskie, trzmieliny, pigwowce, klony palmowe i derenie. Cenione są też strzyżone jałowce oraz byliny – funkie, liliowce, piwonie, irysy, lilie, chryzantemy, kokoryczki i trawy ozdobne.

Kwiaty stosuje się z umiarem, raczej jako pojedyncze akcenty. W ogrodach japońskich unika się zestawiania kontrastowych, jaskrawych barw. Mile widziane są kompozycje oparte na zastosowaniu dużych plam jednego koloru. Często spotkać można też rośliny strzyżone. Jednak nie formuje się ich w geometryczne bryły, ale tak, by ich kształt był zbliżony do form spotykanych w naturze. 

Zobacz także: Dlaczego zielenieją kolorowe liście krzewów ozdobnych?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp.j.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »