| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Projektowanie ogrodów > Jak zaprojektować ogród przy kamienicy?

Jak zaprojektować ogród przy kamienicy?

Ogrody przy kamienicach, zieleńce i skwery w przestrzeni miejskiej spełniają niezwykle ważne funkcje krajobrazowe. Nie tylko upiększają otoczenie, lecz także dają mieszkającym tam ludziom namiastkę kontaktu z naturą.

Ogród przy kamienicy powinien być zaprojektowany tak, aby mieszkańcom zapewnić atrakcyjny widok z okna, osobom przebywającym na podwórku przyjemny relaks, a dzieciom przestrzeń do zabawy. Przy zakładaniu takiego ogrodu, należy także zastanowić się nad zaprojektowaniem śmietnika i pomieszczenia gospodarczego. Połączenie wszystkich tych funkcji na tak małym obszarze może być trudne, ale wtedy z pomocą przychodzą nam rośliny ozdobne. Przestrzeń projektową wyznaczają nam ściany otaczających budynków, panują tu często niekorzystne warunki, gdy słońce ma utrudniony dostęp do całej powierzchni, a przestrzeń pomiędzy budynkami jest osłonięta od wiatru, więc zimą panuje tu wyższa temperatura a latem brakuje przewiewu.

Zobacz także: Niskie drzewa do małego ogrodu

Dobór odpowiednich roślin

Wybierając drzewa i krzewy do nasadzeń, trzeba brać pod uwagę ich docelowe rozmiary, aby z czasem nie okazało się, że wypełnią dostępną przestrzeń, zagłuszając przy tym pozostałe rośliny. W takiej sytuacji sprawdzają się drzewa i krzewy iglaste, o zwartych, piramidalnych pokrojach. Zestawiając rośliny, należy pamiętać o sąsiedztwie okien i lokali mieszkaniowych położonych na parterze.

Zobacz także: Jaką magnolię wybrać do małego ogrodu?

Im mamy mniejszą przestrzeń do zagospodarowania, tym bardziej przydadzą się nietypowe rozwiązania, jak choćby podwyższone rabaty, czy ogrody wertykalne.
Te ostatnie są szczególnie pożądane, gdyż przy jednoczesnym wykorzystaniu małej powierzchni użytkowej ogrodu osiągamy spektakularne efekty kompozycyjne, a ponadto produkują one dużo niezbędnego w mieście tlenu, redukują hałas oraz jak wykazały liczne analizy, chronią elewację budynków przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jeżeli w ogródku będzie znajdować się plac zabaw lub inna przestrzeń przeznaczona dla dzieci, należy w jego sąsiedztwie unikać sadzenia roślin o pędach trujących i kłujących.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Ogród przy kamienicy powinien być zaprojektowany tak, żeby zapewnić mieszkańcom atrakcyjny widok z okna.
Ogród przy kamienicy powinien być zaprojektowany tak, żeby zapewnić mieszkańcom atrakcyjny widok z okna.

Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK