| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Projektowanie ogrodów > Jak efektywnie urządzić ogród?

Jak efektywnie urządzić ogród?

Efektywnie urządzony ogród to taki, który jest funkcjonalny i taki, w którym czujemy się bezpiecznie. Istotne znaczenie ma to, jakie rośliny zasadzimy w naszym ogrodzie. Każda roślina w ogrodzie spełnia róże funkcje, np. ogrodzenie z żywopłotu chroni działkę przed intruzami. Dlatego należy dokładnie rozważyć, jakie rośliny zasadzimy i czy wpłynie to na efektywne urządzenie naszego ogrodu.

Żywopłot – ogrodzenie zapewniające poczucie bezpieczeństwa

Żywopłoty powstają z małych drzew, krzewów, które chronią działkę przed niepożądanymi osobami lub zwierzętami. A tym samym, zapewniają poczucie bezpieczeństwa. Zaleca się, aby żywopłoty były zagęszczane od podstaw. W celu uzyskania znakomitego efektu, należy połączyć ze sobą rozmaite rośliny.

Ogromną zaletą takiego ogrodzenia jest to, że dzięki plątaninie krzewów powstają dogodne warunki do gniazdowania rozmaitych gatunków ptaków.

Zobacz także: Projekt ogrodu

Jakie rośliny warto polecić

– śliwa wiśniowa: duży krzew, który rośnie na przełomie kwietnia i września,

– śliwa tarnina: krzew o wysokości około 4 m, rośnie on w okolicach kwietnia i maja,

– ognik szkarłatny: krzew o błyszczących i skórzastych liściach, o wysokości około 2 m,

– pigwowiec okazały: o wysokości 2 m, rośnie na przełomie kwietnia, maja,

– głóg ostrogowy: mały krzew o wysokości do 10 m. Kwitnie on w maju,

– głóg jedno lub dwuszyjkowy – wysokie krzewy lub małe drzewka o niewielkich cierniach: krzewy o wysokości 5 m. Zaletą ich jest to, iż bardzo dobrze znoszą suszę, a przy tym mają małe wymagania glebowe,

– rokitnik wąskolistny: krzewy, które mogą osiągnąć nawet do 6 m. Owoce tej rośliny są zjadane i mają w sobie dużo witaminy C. Krzewy te dojrzewają w lipcu,

– berberys Thunberga: kwitną w maju, osiągają wysokość do 2 m. Liście tej rośliny w porze jesiennej przebarwiają się na pomarańczowo-czerwono.

Rośliny wyżej wymienione należą do gatunku dziko rosnących w Polsce. Warto je posadzić na działce, ponieważ znakomicie wkomponują się one w wystrój całego ogródka. Dużą zaletą tego gatunku roślin, jest także odporność na mróz oraz zanieczyszczenia powietrza. Rośliny te są także mało wymagające, co do gleby. A także porą letnią są one odporne na suszę.

Cierniste oraz kolczaste krzewy zasadzone wokół posesji tworzą fantastyczną oprawę. Jeżeli na działce mamy możliwość, wato posadzić krzewy, które po pewnym czasie będą tworzyły 2–3 metrowe zarośla. Jednakże należy je zagęszczać stopniowo i od podstaw, aby osiągnąć znakomity efekt. Krzewy, które tworzą po pewnym czasie żywopłot, stanowią ochronę przed pokonaniem ich, zarówno przez ludzi, jak i zwierzęta.

Zobacz także: Czym są i do czego służą gabiony?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK